Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Można studiować w każdym kraju Europy

Redakcja
Prof. Dariusz Bogdał Fot. Paweł Stachnik
Prof. Dariusz Bogdał Fot. Paweł Stachnik
Rozmowa z prof. DARIUSZEM BOGDAŁEM, prorektorem Politechniki Krakowskiej ds. kształcenia i współpracy z zagranicą.

Prof. Dariusz Bogdał Fot. Paweł Stachnik

Politechnika Krakowska od wielu lat realizuje program zagranicznej wymiany studentów.

- Rzeczywiście, wymiana taka trwa u nas już bardzo długo. Początkowo prowadzona była przez poszczególne jednostki uczelni lub przez poszczególnych profesorów. W latach 90. natomiast objęły nas programy edukacyjne Unii Europejskiej (np. Erasmus, Ceepus, Tempus), mające na celu rozwój wymiany i to zarówno studentów, jak i wykładowców. Dziś kontynuujemy głównie program Socrates-Erasmus, który na naszej uczelni funkcjonuje z powodzeniem już ponad dziesięć lat.
Jakie wydziały Politechnki są najbardziej popularne wśród studentów obcokrajowców?
- Najbardziej intensywną wymianę ma nasz Wydział Architektury, który jest zaliczany do krajowej czołówki tego typu wydziałów. Ma akredytację Royal Institute of British Architects (RIBA), dzięki czemu jego absolwenci mogą podejmować pracę we wszystkich krajach anglojęzycznych. Prawie połowa studentów przyjeżdżająca do nas w ramach programu Socrates-Erasmus trafia właśnie na Wydział Architektury. Trzeba dodać, że wymiana zagraniczna przynosi uczelni konkretne korzyści finansowe. W ostatnich dziesięciu latach dzięki programowi Socrates-Erasmus otrzymaliśmy prawie 6 mln zł, z czego kwota uzyskana w ramach dotacji dydaktycznej roku 2008 wynosiła ponad 1.2 mln zł.
A dokąd trafiają wasi studenci?
- Mamy około 180 umów podpisanych w ramach programu Erasmus oraz 60 umów bilateralnych z uczelniami zagranicznymi. Z kilkoma uczelniami zagranicznymi, głównie w Niem-czech, podpisaliśmy umowy o podwójnym dyplomowaniu, co oznacza, że jeżeli nasz student spędzi na uczelni partnerskiej najmniej 2 semestry, otrzyma dyplomy ukończenia obu uczelni. Natomiast dwa lata temu rozszerzyliśmy ofertę i podpisaliśmy umowę o wspólnym prowadzeniu studiów doktoranckich z jedną z uczelni partnerskich. Tak więc wybór jest dość spory, daje on naszym studentom możliwość wyjechania do prawie każdego kraju Europy, a także dalej poza Europę. Oczywiście możliwość wyjazdu uwarunkowana jest dobrą znajomością języka obcego. Muszę powiedzieć, że mamy dużą grupę studentów dobrze władających językiem angielskim, którzy chcą korzystać z ofert wymiany, zarówno tych uczelnianych, jak i pozauczelnianych. Mamy także oferty uniwersytetów w: Australii, Korei, Meksyku, Singapurze, Tajlandii i USA. Studenci tam jadący muszą sami pokryć koszty, ale mimo to co roku znajdują się chętni.
Z jakich programów wymiany mogą zatem korzystać studenci polscy i zagraniczni?
- W ramach wspomnianego już programu Sokrates-Erasmus studenci mogą wyjechać na zagraniczną uczelnię na semestr lub dwa. Mamy studentów przyjeżdżających w ramach podpisanych przez Politechnikę umów bilateralnych z zagranicznymi uczelniami. Mamy stypendystów rozmaitych fundacji, np. niemieckiego programu stypendialnego DAAD czy programu amerykańskiej Fundacji Fulbrighta. Mamy wreszcie osoby przyjeżdżające do nas indywidualnie. Ponadto trafiają do nas osoby kierowane przez Biuro Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W ramach współpracy bilateralnej za granicę wyjeżdżają nasi pracownicy i studenci, organizowane są też szkoły letnie. Umowa z Uniwersytetem Tennessee, w ramach której rokrocznie kilkunastu studentów z PK wyjeżdża do USA i kilkunastu studentów z USA studiuje u nas, funkcjonuje już od dwudziestu lat. Z kolei szkoły letnie dla naszych studentów odbywają się również m.in. w: Egipcie, Maroku, Syrii, Rosji i na Ukrainie.
Od 1985 r. działa na PK Międzynarodowe Centrum Kształcenia, które przygotowuje cudzoziemców do studiowania w Polsce. MCK to jedna z pięciu takich jednostek w kraju i jedyna w Krakowie. Jest wysoko oceniane przez Biuro Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej, które kieruje na PK stypendystów rządu RP.
- Celem działania centrum jest przygotowanie cudzoziemców do odbycia studiów w Polsce w języku polskim. Kandydaci spędzają tam rok, w trakcie którego uczą się języka polskiego, ale także matematyki, fizyki, architektury i innych przedmiotów. Mają także zajęcia pozwalające im odnaleźć się w naszym kraju. Dowiadują się, jak się poruszać po Polsce, gdzie zrobić zakupy, gdzie kupić bilet tramwajowy itd. Po ukończeniu kursu mają możliwość podjęcia studiów nie tylko na Politechnice, ale na każdej krajowej uczelni. Centrum prowadzi też działania integracyjne: organizuje spotkania okolicznościowe i wycieczki turystyczne. Znaną imprezą jest wigilia urządzana w MCK dla studentów obcokrajowców. W ubiegłym roku wzięło w niej udział ponad 300 osób - nie tylko aktualnych słuchaczy, ale także absolwentów z poprzednich lat z kilkudziesięciu krajów.
Specjalnie z myślą o studentach zagranicznych na PK powstało Międzynarodowe Centrum Kultury Studenckiej.
- Będzie ono działać w ramach wspomnianego już Międzynarodowego Centrum Kształcenia. Jego celem będzie integracja środowiska. Chcemy, by studenci obcokrajowcy, którzy przyjeżdżają do nas, nie czuli się pozostawieni sami sobie i mieli świadomość, że uczelnia interesuje się nimi. Z drugiej strony liczymy, że goście podzielą się z nami wiedzą o swoich krajach, ich kulturze, zwyczajach. Mamy bowiem studentów nie tylko z Europy, ale także Afryki i Azji.
Jakie plany na przyszłość?
- Chcemy rozszerzać i intensyfikować wymianę. Chcemy korzystać z możliwości, jakie daje nam proces boloński. Zakłada on przemieszczanie się studentów w poziomie, ale również w pionie (czyli podejmowanie innego kierunku po ukończeniu pierwszego stopnia studiów). Chcemy rozwijać kształcenie w języku angielskim. Trzy wydziały opracowały już programy studiów w języku angielskim na kilku kierunkach. Studentów obcokrajowców będziemy się starali przyciągnąć niedawno uruchomioną platformą e-learningową. Znajdą się na niej kursy podstawowe z języka polskiego, matematyki, fizyki przeznaczone właśnie dla cudzoziemców. Myślę, że możemy na koniec pochwalić się małym sukcesem. O ile w ubiegłym roku w ramach programu Erasmus za granicę wyjechało około 120 naszych studentów, to w tym roku mamy już takich 280 podań.
Rozmawiał: Paweł Stachnik

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski