Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Można żyć taniej

Redakcja
Fot. Ingimage
Fot. Ingimage
W okresie świąteczno-noworocznym w wielu rodzinach brakuje pieniędzy. Powodem tego są oczywiście zwiększone, nie zawsze przewidziane wydatki. To powoduje, że zapanowanie nad domowym budżetem może okazać się dużym wyzwaniem.

Fot. Ingimage

BUDŻET DOMOWY. Warto spróbować bardziej racjonalnie zarządzać finansami we własnym gospodarstwie domowym

Sytuacji takiej można zapobiec, a przynajmniej starać się przeciwdziałać, wprowadzając bardziej skuteczne zarządzanie domowym budżetem. Najlepiej zacząć już teraz, przy okazji świątecznych zakupów.

Trudne zarządzanie

Osiągnięcie sukcesu w kontrolowaniu finansów w gospodarstwie domowym w zasadzie nie zależy od poziomu dochodów, ale od sposobu, w jaki nimi zarządzamy. Skuteczne zarządzanie sprowadza się w zasadzie do jednej bardzo prostej zasady: wydawaj mniej, niż zarabiasz. Niestety, to łatwo powiedzieć, lecz znacznie trudniej zrealizować.

Portal Inwestycje.pl radzi, że mimo iż to nie jest łatwe, trzeba nauczyć się systematycznego planowania i zarządzania własnymi finansami. Chociaż początkowo wydaje się to żmudne i niepotrzebne, dobrze przemyślane układanie domowego budżetu z pewnością pomoże zaoszczędzić nieco pieniędzy, a także ustrzec przed wpadnięciem w finansowe tarapaty.

- Układanie budżetu domowego jest jak zarządzanie małą firmą - oceniają doradcy finansowi z Comperia.pl. - Z jednej strony mamy bieżące wpływy, najczęściej z pensji. Z drugiej koszty tzw. życia. Dodatkowo obsługa ewentualnych kredytów: hipotecznych, gotówkowych, kart kredytowych. Mogą też dochodzić inwestycje w papiery wartościowe, fundusze inwestycyjne, nieruchomości. A także myślenie o starości, czyli o emeryturze.

Przychody i koszty

W przypadku budżetu domowego, podobnie jak przy każdym budżecie, niezależnie od tego czy jest to budżet państwowy, budżet firmy, czy nasz domowy, ważne jest zbilansowanie przychodów i kosztów. Dlatego warto dokładnie oceniać swoje miesięczne wpływy, zestawiając z nimi spodziewane wydatki.

Ważna jest oczywiście tzw. maksymalizacja przychodów. Niestety, z reguły jesteśmy zatrudnieni na umowie o pracę, gdzie określone jest wynagrodzenie miesięczne. Nie mamy zbyt wielkiego pola manewru, aby zwiększyć przychody z tego tytułu. W wielu przypadkach możemy jednak zawsze rozglądnąć się za innym źródłem zasilenia domowego budżetu w postaci dodatkowej pracy na zlecenie czy na umowę o dzieło.

Może pomyśleć o zmianie pracodawcy, albo o własnej firmie? Takie decyzje są jednak niezmiernie trudne i niebezpieczne, szczególnie w obecnej sytuacji na rynku pracy. Trzeba jednak pamiętać, że każdy krok zaburzający istniejący porządek rzeczy wiąże się z określonym ryzykiem. Czasem jednak ryzyko może się opłacić.

Znacznie łatwiej można dokonać zmian w wydatkach. Dokładna analiza wszystkich płaconych rachunków może nieco podreperować rodzinny budżet. Czynsz, telefon, telewizja, prąd, gaz, odzież, artykuły spożywcze, transport, rozrywki - to stałe pozycje w domowych wydatkach. Tu mamy najszersze pole do działania. Nie, to niemożliwe, aby coś zaoszczędzić - powie zapewne wielu naszych Czytelników. A może jednak? Pomyślmy zatem, gdzie można coś zmienić. Nie mówmy jednak z góry, że to są grosze. Jednostkowo mogą to być nawet grosze, jednak w efekcie może się nazbierać całkiem sporo.

Kontrolować wydatki

- Kluczem do zbudowania racjonalnego budżetu jest wiedza o tym, jak wydajemy nasze pieniądze. Dlatego każde planowanie finansów rodziny trzeba poprzedzić sporządzeniem dokładnej ewidencji wydatków - przekonuje Paweł Majtkowski, główny analityk firmy doradztwa finansowego Expander.

Taka ewidencja to proste spisywanie wszystkich kosztów, wymagające jedynie odrobiny wytrwałości i regularności. Na początku może to być trudne, jednak powinno się opłacić. - Kilka miesięcy obserwacji wystarczy by dostrzec, na co wydajemy najwięcej i wtedy można zabrać się za szukanie oszczędności, których efekty powinny być bardzo szybko widoczne - mówi Marcin Krasoń z Open Finance, firmy działającej także w zakresie doradztwa finansowego.

Możliwości oszczędzania jest naprawdę bardzo dużo. Psychologowie od dawna powtarzają, by podczas wizyty w sklepie trzymać się konkretnej listy zakupów, co pozwoli uniknąć zbędnych wydatków. Paweł Majtkowski doradza też znalezienie tańszego niż dotychczas sklepu, dostawców usług energii elektrycznej i operatorów telekomunikacyjnych.

- Zamiast w papierowych wydaniach gazet, informacji można szukać w ich elektronicznych i bezpłatnych odpowiednikach. Na dłuższą metę opłacalna będzie też z pewnością inwestycja w energooszczędne żarówki. Zamiast kąpieli w wypełnionej wodą wannie, przerzućmy się na prysznic, który przeciętnie zużywa wielokrotnie mniej wody - radzi Bernard Waszczyk z Open Finance, wymieniając różne możliwości obniżenia wydatków.

Marcin Krasoń dodaje, że większe zakupy dobrze jest robić w sklepach internetowych, gdzie ceny są niższe niż w placówkach konwencjonalnych. Warto także pamiętać o nie pozostawianiu urządzeń RTV w tzw. trybie stand-by. Można też rozważyć zamianę samochodu na rower przy dojeździe do pracy. Sporo możemy zaoszczędzić na unikaniu barów i restauracji, oraz na ograniczeniu wydatków na różne używki - kawa, alkohol, papierosy.

To zbyt trudne i nierealne - powie ktoś. Aż tyle wyrzeczeń? To po co żyć? Niestety, lekko nie jest. W wielu przypadkach trzeba sobie sporo odmówić, aby później nie być duszonym pętlą nadmiernego zadłużenia.

MARIAN CHOLEWIŃSKI

[email protected]

Samodyscyplina

NIe ulegać pokusom

Wydawać pieniądze jest łatwo, gorzej jest natomiast z późniejszą spłatą pożyczonych pieniędzy. Jak skutecznie zapobiegać nadmiernemu zadłużaniu? Trzeba przede wszystkim z rozmysłem podchodzić do wszy-stkich zakupów. Nie wolno realizować zasady "raz się żyje, o spłatę długu będę się martwić później". Lepiej jest martwić się wcześniej i oceniać swoje możliwości finansowe.

MCH

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski