Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mróz nie ustępuje. Bezdomni mogą potrzebować pomocy

Anna Agaciak
Kraków oferuje bezdomnym zimą nie tylko noclegownie, ale także ciepłe posiłki i odzież
Kraków oferuje bezdomnym zimą nie tylko noclegownie, ale także ciepłe posiłki i odzież fot. adam wojnar
Pomoc. W styczniu w całej Polsce zamarzło już 60 osób. W Krakowie na szczęście nie doszło do takiej tragedii.

W Krakowie liczbę bezdomnych szacuje się na około dwa tysiące. Miasto oferuje im noclegownie, przytuliska, łaźnie i punkty wydawania ciepłych posiłków i odzieży. Nie wszyscy chcą jednak korzystać ze schronienia. Śpią na dworcach, w pustostanach, podziemnych przejściach i na przystankach. Niestety, mogą tam też zamarznąć.

- Już od początku listopada, strażnicy w całym mieście prowadzą kontrolę miejsc, gdzie mogą przebywać osoby bez dachu nad głową - mówi Marcin Warszawski z biura prasowego Straży Miejskiej.

Kontrola i pomoc

Funkcjonariusze SM wspólnie z pracownikami MOPS sprawdzają, czy bezdomni nie potrzebują pomocy. Udzielają im również informacji o możliwościach wsparcia socjalnego, a w razie konieczności pomagają w dotarciu do łaźni, ogrzewalni lub noclegowni. Czasami udzielana jest pomoc medyczna, a w uzasadnionych sytuacjach wezwane pogotowie.

- Od listopada do wczoraj przeprowadziliśmy 3401 takich wizyt - informuje Warszawski. - Zaledwie 23 osoby poprosiły strażników o pomoc w kontakcie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, trzy osoby zostały odwiezione do noclegowni, cztery osoby nietrzeźwe trafiły do Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień, a jedna do ogrzewalni.

Dlaczego należy wybrać numer alarmowy 986, gdy widzimy osobę potrzebującą pomocy, obrazuje interwencja z 30 listopada minionego roku. Zaledwie 30 st. C wynosiła temperatura ciała bezdomnego, którego odnaleźli strażnicy miejscy na os. Niepodległości. Wezwane przez funkcjonariuszy pogotowie potwierdziło, że mężczyzna znajduje się w stanie hipotermii II stopnia i musi zostać przewieziony do szpitala.

Kolejna akcja ratunkowa miała miejsce na początku tego miesiąca. Jednego z mieszkańców zaniepokoił widok starszego mężczyzny trzęsącego się z zimna, który siedział na jednej z ławek w Mistrzejowicach. Funkcjonariusze Straży Miejskiej odnaleźli około 60-letniego mężczyznę, który miał objawy hipotermii. Patrol wezwał karetkę pogotowia. Ratownicy stwierdzili, że mężczyzna ma zaledwie 32 st. C i objawy hipoglikemii (spadek poziomu cukru we krwi). Został zabrany do szpitala.

Noclegownie i posiłki

Na terenie miasta, w okresie zimowym działają 23 placówki zapewniające schronienie, w tym 14 to placówki typu schroniska, noclegownie, ogrzewalnie, a dziewięć to mieszkania chronione lub wspierane.

- Łącznie placówki oferują 672 całoroczne miejsca noclegowe - mówi Monika Książek z Sekcji Strategii i Rozwoju w krakowskim MOPS.

Zimą uruchamiane są dodatkowo ogrzewalnie, które przyjmują osoby będące pod wpływem alkoholu. Takie miejsca w Krakowie są teraz trzy. Łącznie w okresie zimowym liczba miejsc noclegowych zwiększa się o około 190. Liczba osób nocujących poza placówkami noclegowymi dla bezdomnych (np. na działkach i w pustostanach) i które odmawiają umieszczenia w noclegowni, wynosi 338.

Posiłki dla osób bezdomnych wydawane są w trzech barach mlecznych. Obecnie korzysta z nich około 250 osób dziennie.

986 - pod tym numerem telefonu, można zgłaszać informacje Straży Miejskiej o osobach bezdomnych zagrożonych zamarznięciem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski