Mrożek będzie bawił krakowian jeszcze dłużej! Plenerowa...

Mrożek będzie bawił krakowian jeszcze dłużej! Plenerowa wystawa Polak wg. Mrożka na Plantach przedłużona do 20 lipca

red.

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Mrożek będzie bawił krakowian jeszcze dłużej! Plenerowa wystawa Polak wg. Mrożka na Plantach przedłużona do 20 lipca
1/85
przejdź do galerii
W piątą rocznicę śmierci mistrza satyry i absurdu Teatr Łaźnia Nowa przypomina jego rysunkową twórczość. W czerwcu na Plantach pojawiła się monumentalna wystawa "Polak według Mrożka". Teraz, ze względu na zainteresowanie mieszkańców jej ekspozycja została przedłużona do 20 lipca.
- Mrożek nie definiuje jednoznacznie jaki jest Polak, ale zadaje pytanie „kim jest ten człowiek który na mnie patrzy… ? - mówi kuratorka ekspozycji, Małgorzata Szydłowska. - Na jego rysunkach odnajdziemy opowieść o naszej tęsknocie do wielkości, dumie narodowej, wymachiwaniu szabelką, romantycznych zrywach i niecierpliwości do codziennego gospodarowania swoim życiem. Prace powstawały w czasach bardzo ponurych, kiedy były najlepszym lekarstwem na grozę życia w totalitarnym systemie, jednak i dziś nie straciły na aktualności, co może i cieszyć i smucić - trudno momentami pogodzić się z faktem, że nasze cechy nie zmieniły się przez ostatnie kilkadziesiąt lat.

Na wystawie „Polak według Mrożka”, którą można oglądać na Plantach między Barbakanem, a ul. Franciszkańską, znajdzie się ponad setka uzupełnionych cytatami rysunków. Grafiki, pochodzące z różnych okresów twórczości Mrożka, układają się w klika cykli, poświęconych tematom takim jak: lęki egzystencjalne, poczet królów polskich, Polska w obrazach. Rysunkom towarzyszą instalacje inspirowane rysunkami. Możemy zobaczyć m.in. jaki jest wpływ architektury na leśnictwo, czym się wyróżnia polska stonoga i jak wygląda jeż patriota.

Łaźnia twórczość Mrożka przypomina nie tylko na Plantach, ale również nad Zalewem Nowohuckim w ramach Bulwar(t)u Sztuki, który w tym roku zyskał wyjątkową, inspirowaną satyrycznymi rysunkami oprawę

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo