Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MŚ 2018 VAR. Pierwszy karny na mundialu dzięki VAR. Antoine Griezmann strzelił karnego. Co daje VAR na mundialu?

Jerzy Filipiuk
Jerzy Filipiuk
Sędzia Daniel Stefański analizuje kontrowersyjną sytuację w lutowym meczu ligowym Legia Warszawa - Jagiellonia Białystok
Sędzia Daniel Stefański analizuje kontrowersyjną sytuację w lutowym meczu ligowym Legia Warszawa - Jagiellonia Białystok Bartek Syta
Po raz pierwszy w mistrzostwach świata system VAR został użyty podczas sobotniego meczu Francji z Australią. Sędzia przerwał spotkanie kilkadziesiąt sekund po faulu na Antoine Griezmannie i zdecydował po obejrzeniu powtórek, że Francuzom należy się rzut karny. Wykonawcą "historycznej" jedenastki był sam poszkodowany. Co to jest VAR? System wideoweryfikacji - Video Assistant Referee (VAR) - ma na celu zapobiegać błędom popełnianym przez sędziów boiskowych i wspierać ich w najtrudniejszych przypadkach.

CO TO JEST VAR? NA CZYM POLEGA REWOLUCYJNY SYSTEM WIDEOWERYFIKACJI?

Funkcjonowanie wideoweryfikacji oparte jest na połączonym systemie kamer, rejestrujących teoretycznie wszystko, co się dzieje na boisku. Dzięki nagraniom sędziowie mogą odtworzyć dowolną sytuację na boisku i dokładnie ją przeanalizować z różnych ujęć.

VAR. Kiedy sędzia może użyć systemu VAR?

Podczas meczów jeden lub kilku sędziów VAR znajdują się w multimedialnym pojeździe, w którym oglądają sygnał telewizyjny z rozgrywanego spotkania i mają dostęp do powtórek wideo.

Arbiter główny utrzymuje z nimi stałą łączność za pośrednictwem słuchawek. Jeśli dochodzi do kontrowersyjnej sytuacji, sędziowie VAR sprawdzają ja i przekazują arbitrowi informacje, służące podjęciu ostatecznej decyzji. Ten może zaakceptować ich sugestię lub na specjalnym monitorze zlokalizowanym obok boiska obejrzeć materiał filmowy dotyczący spornej sytuacji i podjąć własną decyzję.

VAR, system powtórek

Odtworzenia powtórki danej sytuacji mogą żądać jedynie sędzia i asystent wideo. Nie mogą tego uczynić ani piłkarze, ani trenerzy.

Do zakończenia rozgrywek 2017/2018 system VAR był stosowany w czterech przypadkach: w sytuacji związanej z golem, przy rzucie karnym, przy czerwonej kartce (druga żółta nie podlega wideoweryfikacji) i ukaraniu kartką zawodnika przez sędziego.

VAR na MŚ 2018: istotne zmiany

Podczas MŚ obowiązuje istotna zmiana. Dotychczas sporna sytuacja mogła być analizowana tylko do chwili, gdy sędzia wznowił grę. W Rosji w każdym meczu obraz z nich arbitrzy VAR mogą przeglądać aż do końca gry.

Dzięki temu główny arbiter może zareagować na sytuację, do której doszło w trakcie gry dużo wcześniej. Gdy np. zawodnik opluje lub uderzy rywala w pierwszej połowie meczu, może zostać ukarany usunięciem z boiska za niesportowe zachowanie także po przerwie.

W sytuacji, w której między jego przewinieniem a wykluczeniem z gry wobec niego strzeli on bramkę lub zostanie zmieniony, także zostanie ukarany, ale uzyskany przez niego gol nie zostanie anulowany.

Wyjątkiem w reagowaniu sędziego głównego na boiskowe sytuacje, do których doszło wcześniej, jest decyzja o uznaniu bramki. Po wznowieniu gry nie może on jej już anulować.

VAR w trakcie mundialu 2018

W trakcie MŚ na telebimach są wyświetlane powtórki akcji, które sędzia chce sprawdzić na monitorze. Chodzi o to, by kibice nie byli zdezorientowani przerwaniem gry przez sędziego i przeglądaniem spornej sytuacji. Powtórki akcji na telebimach pojawiają się jednak dopiero po podjęciu ostatecznej decyzji przez sędziego.

Międzynarodowa Rada Piłkarska (IFAB) – zajmująca się tworzeniem i nowelizacją przepisów gry w piłkę nożną i futsalu – możliwość próbnego wykorzystania systemu VAR zatwierdziła w czerwcu 2016 roku.

Pierwszy test odbył się dwa miesiące później podczas meczu United Soccer League New York Red Bulls II - Orlando City B. We wrześniu 2016 roku wypróbowano go w trakcie towarzyskiego spotkania Włochy - Francja w Bari.

W meczach ekstraklasy system VAR po raz pierwszy zastosowano w lidze australijskiej w kwietniu 2017 roku: Melbourne City FC - Adelaide United (bez konieczności skorzystania z niego) i Wellington Phoenix – Sydney FC (z jego wykorzystaniem).

W sezonie 2017/2018 system VAR zaczęły stosować m.in. niemiecka Bundesliga, włoska Serie A i portugalska Primeira Liga. W przyszłym sezonie ma być stosowany m.in. w hiszpańskiej La Lidze i francuskiej Ligue 1.

Nie będzie natomiast oficjalnie używany w angielskiej Premier League (tylko w formie testów). Natomiast częściej niż dotychczas będzie wykorzystywany w Pucharze Anglii (debiut nastąpił w styczniu 2018 roku) i Pucharze Ligi Angielskiej.

VAR: skutki korzystania z systemu

Jak były skutki korzystania z systemu? Na przykład Serie A i Pucharze Włoch skorzystano z niego 2023 razy. Doprowadziło to do 117 zmian decyzji sędziów. Czas decyzji trwał średnio 31,5 sekundy.

W Polsce system VAR po raz pierwszy został użyty – w formie testu - w maju 2017 roku w meczu 36. kolejki Korona Kielce – Legia Warszawa, a po raz pierwszy oficjalnie w lipcu 2017 roku podczas spotkania o Superpuchar Polski Legia Warszawa – Arka Gdynia. Oficjalny debiut systemu VAR w naszej lidze nastąpił w lipcu 2017 roku w meczu inauguracyjnej kolejki Korona Kielce – Zagłębie Lubin.

System VAR został użyty m.in. podczas klubowych mistrzostw świata 2016, mistrzostw świata U-20 2017, Pucharu Konfederacji 2017 i częściowo (od półfinałów) Copa Libertadores 2017.

Sportowy24.pl w Małopolsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: MŚ 2018 VAR. Pierwszy karny na mundialu dzięki VAR. Antoine Griezmann strzelił karnego. Co daje VAR na mundialu? - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski