Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MŚ 2022. Argentyna, Meksyk i Arabia Saudyjska. Jest się kogo obawiać? [SYLWETKI]

Piotr Szymański
Piotr Szymański
Genialny Lionel Messi na mundialu w Katarze będzie miał już 35 lat na karku
Genialny Lionel Messi na mundialu w Katarze będzie miał już 35 lat na karku East News
MŚ 2022. Najpierw Meksyk, później Arabia Saudyjska i na sam koniec Argentyna. Tak wygląda rozkład jazdy biało-czerwonych na mundialu w Katarze. Polacy trafili do grupy C, z drużynami spoza Europy. Przyjrzeliśmy się bliżej listopadowym rywalom kadry Czesława Michniewicza. Oto ich sylwetki.

Spis treści

Meksyk - zawsze wychodzą z grupy

Na początek przygody w Katarze, reprezentację Polski czeka rywalizacja z Meksykiem. Dla piłkarzy z tego kraju będzie to już 17. występ na mistrzostwach świata. Piłkarze Trójkolorowych już na dobre przyzwyczaili swoich kibiców, że niemal zawsze wychodzą z grupy. Ostatni raz ta sztuka nie udała im się w 1978 roku, gdy musieli uznać wyższość m.in. Polski (przegrali 1:3). Potem Meksykanom wiodło się zdecydowanie lepiej. W 1986 roku doszli do ćwierćfinału, a siedem ostatnich podejść do mundialu kończyło się dla nich na etapie 1/8. W 2018 roku, na rosyjskich boiskach, pokonali Niemców (1:0), Koreę Południową (2:1) i przegrali wyraźnie ze Szwecją (0:3). Po wyjściu z grupy nie poradzili już sobie z Brazylią (0:2).

W kadrze Meksyku nie brakuje gwiazd. Między słupkami stoi szalony Guillermo Ochoa, który na mundialu będzie miał już 37 lat. W obronie pewnymi punktami są Nestor Araujo z Celty Vigo i... gracze klubu Monterrey, na czele z Cesarem Montesem. W środku pola należy obawiać się defensywnego pomocnika z Ajaksu Amsterdam - Edsona Alvareza, czy doświadczonego Hectora Herrery z Atletico Madryt. Natomiast największe gwiazdy Trójkolorowi mają w ataku. Brylują tam Hirving Lozano z SSC Napoli, Raul Jimenez z Wolverhamption, czy Tecatito Corona z Sevilli FC. Trenerem drużyny jest Gerardo Martino, który w przeszłość prowadził m.in. FC Barcelonę.

W eliminacjach do mundialu Meksyk zajął 2. miejsce w grupie 1 strefy CONCACAF. Mimo tylu samu punktów (28), musiał uznać wyższość 28 Kanady. Wyprzedził za to o trzy "oczka" Stany Zjednoczone.

Reprezentacja Polski w starciach z tym rywalem odniosła 3 zwycięstwa, zanotowała 2 remisy i doznała 3 porażek. Bilans bramkowy to 9-13.

Arabia Saudyjska - będą się czuć jak u siebie

W drugim meczu fazy grupowej biało-czerwoni zmierzą się z Arabią Saudyjską. Dla tej drużyny będzie to szósty występ na mistrzostwach świata. Po dwóch nieudanych kwalifikacjach, Saudyjczycy pojechali na ostatni mundial w Rosji, w 2018 roku. Tam na starcie dostali lanie od Rosji (0:5), następnie postawili trudne warunki Urugwajowi (0:1) i rzutem na taśmę pokonali Egipt (2:1). Ze swojego startu w turnieju mogli być więc zadowoleni.

W kadrze Arabii Saudyjskiej próżno szukać nazwisk występujących na europejskich boiskach. Wszyscy piłkarze wywodzą się z kilku klubów rodzimej ligi. Nie ma co dopatrywać się tam wielkich gwiazd, ale kilku graczy robi niezłe wrażenie. Salem Al-Dawsari dał właśnie wspomnianą wyżej wygraną z Rosją. 30-latek jest niezwykle utytułowany w swoim kraju, dostał nawet półroczną szansę w hiszpańskim Villarrealu. Filigranowymi skrzydłowymi na których trzeba uważać są Abdulrahman Ghareeb i Fahad Al-Muwallad. W środku pola najmocniejszym punktem jest Mohamed Kanno. Warto też zwrócić uwagę na solidnego bramkarza Mohammeda Al-Rubaie oraz bocznych obrońców - Yassera Al-Shahrani oraz Mohammeda Al-Burayk.

Szkoleniowcem zespołu jest Francuz Herve Renard, którego dziadkowie pochodzą z Polski. 53-latek w przeszłości prowadził Zambię, Angolę, Wybrzeże Kości Słoniowej i Maroko. Dwa razy triumfował w Pucharze Narodów Afryki. Z Marokiem awansował na poprzedni mundial.

Saudyjczycy przeszli długą drogę w eliminacjach. W pierwszej fazie w pokonanym polu zostawili Uzbekistan, Palestynę, Singapur i Jemen. W drugiej fazie grupowej ograli Oman, Chiny, Wietnam i - uwaga - Japonię oraz Australię. Ich bezpośredni awans nie był zatem przypadkowy.

Biało-czerwoni zawsze wygrywali z Arabią Saudyjską. Polacy mają na koncie trzy zwycięstwa i bilans bramkowy 5:2.

Argentyna - Messi i kto jeszcze?

Na zakończenie fazy grupowej zagramy z najmocniejszym, w teorii, zespołem, czyli Argentyną. Zapewne będzie to mecz o wszystko lub o honor. Albicelestes to dwukrotni mistrzowie i wicemistrzowie świata. Mundial w Katarze będzie dla nich 18. takim turniejem. O ile w 2014 roku w Brazylii zdobyli srebrne medale, tak cztery lata temu w Rosji kompletnie zawiedli. W grupie męczyli się niemiłosiernie - zremisowali 1:1 z Islandią, przegrali z Chorwacją 0:3 i dopiero w ostatnim meczu, z Nigerią (2:1), wymęczyli awans. W 1/8 finału Argentyńczycy stworzyli kapitalne widowisko z przyszłym mistrzem świata - Francją. Ostatecznie Trójkolorowi pokonali ekipę Lionela Messiego 4:3, chociaż na początku drugiej połowy przegrywali 1:2. Różnicę zrobił jednak Kylian Mbappe.

Argentyna to oczywiście futbolowa potęga. W reprezentacji nie brakuje dużych europejskich nazwisk, ale największymi gwiazdami są Messi oraz Lautaro Martinez z Interu Mediolan. Genialny Argentyńczyk na mundialu w Katarze będzie miał już 35 lat na karku i będzie to dla niego zapewne ostatnia taka impreza. Z tego też powodu postara się stanąć na głowie (jak w ostatnim Copa America), by zajść jak najdalej. Piłkarz PSG może liczyć na wsparcie duetu z Interu, czyli wspomnianego Martineza i Joaquina Correi. Pomagać też będzie jego klubowy kolega - Angel Di Maria. Linia pomocy wygląda solidnie, ale bez błysku. Jej czołowymi postaciami są Rodrigo de Paul z Atletico Madryt oraz Leandro Paredes z PSG. Argentyńczycy mają też dwóch pewnych stoperów - doświadczonego Nicolas Otamendiego z Benfiki Lizbona i Lisandro Martineza z Ajaksu Amsterdam. Na bokach obrony również jest w kim wybierać.

W eliminacjach do MŚ Argentyna nie doznała smaku porażki. Wygrała 11 meczów, a 6 zremisowała. W tabeli musiała ustąpić miejsca jedynie Brazylii.

Trenerem drużyny jest Lionel Scaloni, były piłkarz m.in. Deportivo La Coruna i Lazio Rzym. 43-latek był asystentem w Sevilli i pierwszej kadrze Albicelestes, potem samodzielnie prowadził zespół U-20, aż wreszcie od sierpnia 2018 roku dostał poważną szansę, którą do tej pory wykorzystuje.

Reprezentacja Polski z Argentyną wygrała 3 mecze, 2 zremisowała i 6 przegrała. Bilans bramek to 12-18.

Grupy MŚ 2022 w Katarze:

  • Grupa A: Katar, Ekwador, Senegal, Holandia
  • Grupa B: Anglia, Iran, USA, zwycięzca barażu Walia/Szkocja/Ukraina
  • Grupa C: Argentyna, Arabia Saudyjska, Meksyk, Polska
  • Grupa D: Francja, zwycięzca barażu ZEA/Australia - Peru, Dania, Tunezja
  • Grupa E: Hiszpania, zwycięzca barażu Kostaryka - Nowa Zelandia, Niemcy, Japonia
  • Grupa F: Belgia, Kanada, Maroko, Chorwacja
  • Grupa G: Brazylia, Serbia, Szwajcaria, Kamerun
  • Grupa H: Portugalia, Ghana, Urugwaj, Korea Południowa
Polska zagra na Mundialu w Katarze razem z Argentyną, Meksykiem i Arabią Saudyjską. Internauci oczami wyobraźni widzą już rajd Leo Messiego, któremu na drodze staje nie kto inny jak Jacek "piłka przejdzie, rywal nigdy" Góralski! Zobaczcie najlepsze memy po losowaniu grup MŚ 2022.

Messi, Góral idzie po ciebie. MEMY o losowaniu grup MŚ 2022 [GALERIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: MŚ 2022. Argentyna, Meksyk i Arabia Saudyjska. Jest się kogo obawiać? [SYLWETKI] - Gol24

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski