MŚ w amp futbolu: dramatyczny mecz z Angolą, remis po dogrywce i porażka Polski po rzutach karnych

Jerzy Filipiuk
Szymon Starnawski
Amp futbol. W ćwierćfinałowym meczu mistrzostw świata piłkarzy po amputacjach lub z inną wadą kończyn, rozgrywanych w San Juan de los Lagos (Meksyk), Polska zremisowała po dogrywce z Angolą 3:3, ale przegrała rzutami karnymi 2:3.

Starcie ubiegłorocznych brązowych medalistów mistrzostw Europy z wicemistrzami globu sprzed czterech lat dostarczyło wiele emocji.

W wyjściowej "siódemce" naszej reprezentacji zagrało czterech zawodników z Husarii Kraków: obrońcy Kamil Rosiek i Przemysław Świercz, pomocnik Krystian Kapłon i napastnik Kamil Grygiel, a rezerwowym był Marcin Guszkiewicz.

Do przerwy było 0:0. W 42 min Angola objęła prowadzenie. Polska miała 8 minut na doprowadzenie do remisu i ewentualnie do dogrywki. I tuż przed zakończeniem meczu wyrównał 17-letni Grygiel. W dogrywce po świetnie wykonanych przez Kapłona i Bartosza Łastowskiego z Kuloodpornych Bielsko-Biała rzutach wolnych Polska objęła prowadzenie 3:1.

Taki wynik utrzymywał się jeszcze na 2 minuty przed końcem dogrywki. W jej końcówce Angola zdobyła dwa gole (drugiego w ostatnich sekundach gry) i doszło do egzekwowania rzutów karnych. W nich lepsi okazali się nasi rywale. Bramki dla polskiej drużyny strzelili tylko Świercz i Grygiel. "Jedenastek" nie wykorzystali Łastowski (jak się potem okazało, piłka po jego strzale przekroczyła linię bramkową, czego nie zauważył sędzia), Jakub Kożuch z Glorii Varsovia i Kapłon.

Mimo porażki nasza drużyna zebrała wiele pochwał, m.in. od prezesa PZPN Zbigniew Bońka ("Chłopaki głowa do góry, byliście wspaniali" - napisał na Twitterze) i Roberta Lewandowskiego ("Prawdziwi Mistrzowie" - napisał na Instagramie).

Nasza drużyna będzie teraz walczyć o piąte miejsce. Jej pierwszym rywalem - w nocy z soboty na niedzielę - będzie Anglia (początek meczu o godz. 2).

Mecze półfinałowe:
Brazylia - Angola, Meksyk - Turcja.

Robert Lewandowski po meczu Polski z Włochami: Przed nami ogrom pracy, mamy dużo do poprawy