MŚ w łyżwiarstwie szybkim: 45-latka na podium

Natalia Czerwonka zajęła 15. miejsce na 1000 m
Natalia Czerwonka zajęła 15. miejsce na 1000 m Pawel Relikowski
Trzeciego dnia mistrzostw świata na dystansach w Gangneung (Korea Płd.) polscy łyżwiarze szybcy znów nie odegrali większej roli. W biegu na 1000 m Natalia Czerwonka zajęła 15. miejsce, a Sebastian Kłosiński został zdyskwalifikowany.

Czerwonka w PŚ w tym sezonie plasowała się w czołowej dziesiątce, lecz takiego wyniku w najważniejszej imprezie nie udało jej się powtórzyć. Uzyskała czas 1.14,66 min, do medalu zbrakło prawie dwie sekundy. Złoto zdobyła Amerykanka Heather Bergsma (1.13,94).

Biegu na 1 km debiutujący w MŚ Sebastian Kłosiński nie będzie miło wspominał. Został zdyskwalifikowany, bowiem na prostej podczas zmiany torów nie ustąpił pierwszeństwa Rosjaninowi Rusłanowi Muraszowowi. Najlepszy okazał się Holender Kjeld Nuis (1.08,26).

W sobotnich biegach długich triumfowali faworyci. Na 5000 m kobiet po 13. złoto w MŚ na dystansach sięgnęła Czeszka Martina Sablikova (ma też 4 tytuły w wielobojowych MŚ). Sablikova o 1,55 s wyprzedziła weterankę łyżwiarskich torów, Niemkę Claudię Pechstein. To jej 40. krążek MŚ! Po raz pierwszy na podium wielkiej imprezy stanęła ćwierć wieku temu - zdobyła brąz na igrzyskach w Albertville (1992), także w biegu na 5000 m.

Na „królewskim” dystansie 10 000 m zwyciężył Holender Sven Kramer. To jego 18. tytuł w MŚ na dystansach, wielobojowy czempionat wygrał 8 razy.

MŚ na dystansach - wyniki z 11 lutego

KOBIETY. 1000 m:

1. Heather Bergsma (USA) 1.13,94, 2. Nao Kodaira (Japonia) 1.14,43, 3. Jorien ter Mors (Holandia) 1.14,66... 15. Natalia Czerwonka (Polska) 1.16,39.

5000 m: 1. Martina Sablikova (Czechy) 6.52,38, 2. Claudia Pechstein (Niemcy) 6.53,93, 3. Ivanie Blondin (Kanada) 6.57,14.

MĘŻCZYŹNI. 1000 m: 1. Kjeld Nuis (Holandia) 1.08,26, 2. Vincent De Haitre (Kanada) 1.08,54, 3. Kai Verbij (Holandia) 1.08,78... Sebastian Kłosiński (Polska) - dyskwalifikacja.

10 000: 1. Sven Kramer (Holandia) 12.38,89, 2. Jorrit Bergsma (Holandia) 12.43,95, 3. Patrick Beckert (Niemcy) 12.52,76.

Materiał oryginalny: MŚ w łyżwiarstwie szybkim: 45-latka na podium - Gazeta Krakowska