MŚ w pływaniu. Ksawery Masiuk szósty na 100 m stylem grzbietowym, rekord świata Thomasa Ceccona

Polskie Radio 24, (krzyk)
Łukasz Kaczanowski
Ksawery Masiuk zajął szóste miejsce w finale 100 metrów stylem grzbietowym podczas pływackich mistrzostw świata w Budapeszcie. To znakomity wynik debiutującego w takiej stawce rywali 17-latka.

Złoty medal wywalczył Włoch Thomas Ceccon, który ustanowił nowy rekord świata wynikiem 51,60 s. Dwa pozostałe miejsca na podium zajęli Amerykanie: drugi był Ryan Murphy (51,97), a trzeci Hunter Armstrong (51,98). Polak uzyskał 52,75 s, nieco słabiej niż w półfinale, gdy wynikiem 52,58 sekundy ustanowił rekord kraju na 100 m grzbietem.

- Jeszcze to do mnie nie dociera - komentował tuż po starcie.- Czas z półfinału jest dla mnie irracjonalny. Ciężko trenuję i wykonuję dobrą robotę z moimi trenerami. Jestem też przygotowany psychicznie pod takie zawody. Ćwiczyłem to z psycholog Joanną Budzis jeszcze jak byłem małym dzieckiem. Teraz chciałbym przespać całą noc. Nie powinno być z tym problemów, bo podczas mistrzostw Europy juniorów, gdy zdobywałem medale, też ich nie było. Plan na poniedziałek to dobrze się bawić i dać z siebie wszystko.

Ksawery Masiuk pochodzi z Tarnowca, zaczynał treningi w Tarnowie Mościcach, a następnie kontynuował je w Brzesku. Obecnie jest zawodnikiem G-8 Bielany Warszawa, a na co dzień trenuje pod okiem Pawła Wołkowa.

Podczas mistrzostw świata w Budapeszcie Krzysztof Chmielewski odpadł w poniedziałek w półfinale 200 metrów stylem motylkowym. Polak uzyskał czas 1:55,01 i zajął 9. miejsce w gronie półfinalistów.

Chmielewski ustanowił nowy rekord życiowy, a do ósmego miejsca (ostatniego dającego awans) zabrakło mu 0,1 sek. Najlepszy w półfinałach był Węgier Kristof Milak (1:52,39).