OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Kamila Stormowska jako jedyna Polka awansowała do półfinału rywalizacji na 1000 metrów. Fot. Przemysław Świderski
Polska sztafeta mieszana była szósta, a Kamila Stormowska ósma na 1000 m w ostatnim dniu mistrzostw świata w short tracku, rozgrywanych w Seulu. Biało-Czerwoni zmagania odbywające się w stolicy Korei Południowej zakończyli bez medalowej zdobyczy.

Ósme miejsce Kamili Stormowskiej

Stormowska jako jedyna spośród Biało-Czerwonych awansowała do niedzielnych półfinałów na 1000 metrów. W ćwierćfinale 22-latka jechała druga, za plecami Belgijki Hanne Desmet, aktualnej mistrzyni Europy. Na ostatnim łuku próbę ataku po zewnętrznej na lokatę Polki podjęła Koreanka Kim Geon Hee, powodując przy tym upadek naszej łyżwiarki.

Decyzją sędziów łyżwiarka Stoczniowca Gdańsk została zakwalifikowana do półfinału, gdzie trafiła na silną obsadę, m.in. z mistrzynią i wicemistrzynią olimpijską z Pekinu na tym dystansie – Holenderką Suzanne Schulting i Koreanką Choi Min-jeong. Startująca z piątego pola Polka błyskawicznie przeszła do ataku i trzymała się w czołowej trójce, ale finalnie nie wytrzymała narzuconego tempa i minęła metę na ostatniej pozycji. W finale B Stormowska była trzecia, jednocześnie w klasyfikacji mistrzostw zajmując ósmą lokatę. Mistrzynią świata na 1000 metrów została Holenderka Xandra Velzeboer, zdobywając swoje drugie złoto w Seulu (wcześniej na 500 metrów), a mistrzem – Koreańczyk Park Ji Won, który także wywalczył drugi tytuł (w sobotę na 1500 m).

Do półfinałów 1000 m nie awansowali inni reprezentanci Polski. Natalia Maliszewska i Łukasz Kuczyński przyjechali w swoich biegach na czwartych lokatach, a w klasyfikacji generalnej dystansu zajęli odpowiednio czternastą i szesnastą pozycję.

Szóste miejsce polskiej sztafety mieszanej

Wysokie, szóste miejsce w rywalizacji sztafet mieszanych wywalczyli Biało-Czerwoni. W półfinale Kuczyński, Nikola Mazur, Diane Sellier i Stormowska byli trzeci, ustępując późniejszym medalistom – Chińczykom i Holendrom. W finale B startująca w zmienionym zestawieniu sztafeta (Kuczyńskiego zastąpił Michał Niewiński, a Stormowską – Maliszewska) długo trzymała się prowadzących Koreańczyków. Na ostatnich metrach bliski wyprzedzenia zawodnika gospodarzy był Niewiński, jednak Azjaci zdołali wygrać wyścig. Ostatecznie w Seulu polska sztafeta mieszana, która w tym sezonie Pucharu Świata dwukrotnie zajmowała trzecie miejsce, została sklasyfikowana na szóstej pozycji. Złoto wywalczyli Holendrzy, którzy w wielkim finale byli szybsi od Chińczyków i Włochów. Konkurencja po raz pierwszy znalazła się w programie MŚ.

Upadki przeszkodziły Polakom w zajęciu wyższych miejsc w finałach B żeńskich i męskich sztafet. Ruszające z drugiego pola Biało-Czerwone w składzie Maliszewska, Nikola Mazur, Stormowska i Gabriela Topolska przewodziły stawce i zanosiło się na ich zwycięstwo. Na pięć okrążeń do mety, przy zmianie równowagę straciła Topolska, co wykorzystały Węgierki i Japonki. Polki dojechały jako trzecie przed Amerykankami, a w klasyfikacji generalnej MŚ w Seulu uplasowały się na siódmej pozycji. Z kolei męska sztafeta (Kuczyński, Michał Niewiński, Diane Sellier, Neithan Thomas) zajęła w finale B trzecie miejsce, a w klasyfikacji mistrzostw – ósme. Wśród kobiet najlepsze były Holenderki (przed Koreankami i Kanadyjkami), a w gronie mężczyzn – Chińczycy (drudzy Włosi, a trzeci Koreańczycy).

Zakończenie sezonu 2022-23 w short tracku

- W sezonie zajmowaliśmy miejsca na podium w wielu imprezach i szkoda, że nie udało się uzupełnić naszej kolekcji przynajmniej o krążek z MŚ. Mając tyle szans w różnych konkurencjach, marzyło się nam chociaż jedno miejsce na podium. Starty w Korei pokazują jednak, że trzeba się z nami liczyć, a nasze szanse medalowe nie ograniczają się do występów Natalii Maliszewskiej. Możemy żałować, że w finałach A w Seulu nie zobaczyliśmy Nikoli Mazur czy Łukasza Kuczyńskiego, bo byłaby to nagroda za świetną formę, w jakiej się znajdują od kilku tygodni. W przekroju całego sezonu reprezentacja wykonała duży progres i to dobry prognostyk na następne lata – podsumował Konrad Niedźwiedzki, dyrektor sportowy Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego.

Klasyfikację medalową MŚ wygrała Holandia, gromadząc pięć złotych, jeden srebrny i dwa brązowe medale. MŚ w Seulu były ostatnią międzynarodową imprezą dla seniorskiej reprezentacji Polski w tym sezonie. W przyszły weekend w Gdańsku zaplanowane zostały krajowe mistrzostwa (17-19 marca).

MŚ w short tracku - wyniki niedzielnych konkurencji

1000 m kobiet
1. Xandra Velzeboer (Holandia) - 1.29,361
2. Minjeong Choi (Korea Płd.) - 1.29.679