MŚJ i U-23 w kajakarstwie górskim – Polacy poza finałami

Janek Wasiak
Szymon Nowobilski
Szymon Nowobilski Łukasz Gągulski/PAP
Szymon Nowobilski zajął 11., a Aleksandra Stach 15. miejsce w konkurencji C1 podczas rozgrywanych na krakowskim torze "Kolna" mistrzostwach świata juniorów i do lat 23. w kajakarstwie górskim.

Kanadyjkarz Startu Nowy Sącz w półfinale był 11. i nie zakwalifikował się do decydującego o medalach wyścigu. O braku awansu przesądził błąd na jednej z bramek i strata dwóch karnych sekund. Maciej Bartos zajął w półfinale ostatnie, 30. miejsce.

Na lepszy występ liczyła także Stach, dla której były to ostatnie mistrzostwa świata w kategorii młodzieżowej. Olimpijka z Tokio w półfinale uzyskała dopiero 15. wynik. Katarzyna Liber zajęła 22. miejsce.

Młodzieżowym mistrzem świata C1 został Francuz Jules Bernardet, wicemistrzem Niemiec Kurts Rozentals, a brązowy medal wywalczył Słoweniec Nejc Polencic.

Wśród kobiet triumfowała Sona Stanovska (Słowacja), druga była Tereza Kneblova (Czechy), a trzecia Evy Leibfarth (USA).

Złoty medal w konkurencji K1 juniorów zdobył Włoch Xabier Ferrazzi, srebrny Francuz Martin Corun, a brązowy Słoweniec Ziga Lin Hocevar. Polak Marcin Kościukiewicz został sklasyfikowany na 29., a Jan Piprek na 40. miejscu.

Mistrzynią świata juniorek w K1 została Bara Galuskova (Czechy), która wyprzedziła swoją rodaczkę Klarę Kneblovą i Niemkę Paulinę Pirro. Polka Hanna Danek w półfinale zajęła 14. a Zuzanna Piprek 24. lokatę.

Niedziela będzie ostatnim dniem krakowskich mistrzostw. Rywalizacja o medale toczyć się będzie w kajakarskim crossie.