Msza święta w królewskiej katedrze na Wawelu w przeddzień...

Msza święta w królewskiej katedrze na Wawelu w przeddzień marszu szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej

Zdjęcie autora materiału

Marian Satała

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Msza święta w królewskiej katedrze na Wawelu w przeddzień marszu szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej
1/39
przejdź do galerii

©Marian Satałą

W poniedziałek rano, z krakowskich Oleandrów rusza do Kielc tegoroczny marsz szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej. W przeddzień wymarszu w królewskiej katedrze na Wawelu odprawiona została msza święta w intencji marszałka Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy. Katedra zapełniła sie uczestnikami marszu, ale honorowe miejsca wśród młodzieży zajęli m.in. prezydent PR Andrzej Duda, minister Jan Józef Kasprzyk, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Jak zawsze w uroczystości uczestniczyli bracia kurkowi pod przewodnictwem króla kurkowego Zbigniewa Wolframa.
Młodzież uczestnicząca w mszy świętej wyruszyła do katedry z Oleandrów przy pięknej słonecznej pogodzie. Przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego na maszerujących oczekiwali król kurkowy Zbigniew Wolfram z marszałkami Janem Adamem Książykiem i Adamem Rajpoldem. Razem z komendantem marszu Dionizym Krawczyńskim bracia złożyli wiązankę kwiatów i włączyli się do orszaku. Nad miastem w tym momencie przeszła gwałtowna ulewa. Tak gwałtowna, że uniemożliwiła grę wojskowej orkiestrze.

Na wawelskim wzgórzu bracia kurkowi zgodnie z tradycją pokłonili się przed pomnikiem św. Jana Pawła II i zajęli miejsca w prezbiterium katedry. W stallach usiedli goście honorowi - prezydent Andrzej Duda, minister Jan Józef Kasprzyk, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, wojewoda małopolski Piotr Ćwik, dowództwo krakowskich jednostek wojskowych, policyjnych, strażackich, kombatanci.

Mszę święta koncelebrował ks. in. Bronisław Fidelus, a piękną homilię wygłosił ks. prof. Robert Tyrała. Rozważania oparł na poemacie św. Jana Pawła II pt. Myśląc Ojczyzna. Odniósł się też do bezpośredniej okazji spotkania, czyli wymarszu kadrówki. Przypomniał, że gdy 6 sierpnia 1914 roku żołnierze kadrówki obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i dotarli 12 sierpnia do Kielc to robili to wszystko dla umiłowanej Ojczyzny. Był to pierwszy oddział wojska polskiego od czasów zakończenia Powstania Styczniowego. Ten oddział dał początek legionom oraz Niepodległości i Wolności, która stała się faktem 11 listopada 1918 roku.Po nabożeństwie złożono wieńce na trumnie marszałka Józefa Piłsudskiego oraz na grobie Marii i Lecha Kaczyńskich. Prezydent Lech Kaczyński był protektorem Marszy Szlakiem Pierwszej Kompanii Marszowej. Kwiaty na sarkofagu marszałka Józefa Piłsudskiego złożyli również krakowscy bracia kurkowi. Tę część uroczystości przeprowadził dr Jerzy Bukowski przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Piłsudskiego. Przypomniał o tym, że kilkadziesiąt lat temu obecny prezydent RP Andrzej Duda jako harcerz niejednokrotnie stał na warcie w tym miejscu, przy trumnie marszałka Piłsudskiego. Zaprosił też wszystkich do udziału w wieczornych uroczystościach na Sowińcu u podnóża Mogiły Mogił - przy kopcu Józefa Piłsudskiego.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?