Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Msza z Afryki

Mateusz Borkowski
„African Sanctus” to połączenie łacińskiej mszy i afrykańskich rytmów
„African Sanctus” to połączenie łacińskiej mszy i afrykańskich rytmów FOT. MATERIAŁY PRASOWE
Niedziela, 14 lutego, godz. 19, MOS. W Walentynki Chór Polskiego Radia zaprasza do Małopolskiego Ogrodu Sztuki na koncertowe wykonanie „African Sanctus” Davida Fanshawe’a (1942-2010).

To najpopularniejsze dzieło brytyjskiego kompozytora i etnomuzykologa, który dźwiękowe efekty swych egzotycznych podróży do Egiptu, Sudanu, Ugandy i Kenii wykorzystał właśnie w tym utworze.

Skomponowane w 1972 roku „African Sanctus” Davida Fanshawe’a jest nieortodoksyjnym opracowaniem mszy łacińskiej, w której tradycyjne części liturgii zespolone są z ugandyjskimi tańcami, pieśniami kenijskich Masajów i wojennymi bębnami Sahary.

Kompozycja przeznaczona jest na chór mieszany, solistów, perkusję i taśmę. Dzieło składa się z 13 fragmentów ilustrujących geografię pielgrzymki kompozytora - od Morza Śródziemnego do Jeziora Wiktorii, gdzie Kyrie reprezentuje Kair, a Sanctus - północną Ugandę. David Fanshawe stworzył dzieło uniwersalne, które wciąga odbiorcę w multikulturową narrację.

Sam kompozytor wielokrotnie podkreślał, że jego zamysłem jest budowanie kulturowego pomostu pomiędzy cywilizowanym światem Zachodu, a pierwotną kulturą afrykańską. Afrykańską mszę usłyszymy w wykonaniu Chóru Polskiego Radia pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego. Solistami będą: Anna Zawisza, Magdalena Jaworek - sopran, Agnieszka Ignaszewska-Magiera - fortepian, Wojciech Błażejczyk - gitara, Wojciech Gumiński - gitara basowa, Tomasz Bielecki, Jarema Jaro-siński, Leszek Lorent, Krzysztof Niezgoda - perkusja. Za reżyserię dźwięku odpowiada Marta Olko.

Bilety w cenie 25 zł (normalne) i 15 zł (ulgowe) dostępne na www.mos.art.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski