Multimedalista Biela

Jacek Żukowski
Łucznictwo. Płaszowianka od lat odnosi sukcesy w kategoriach młodzieżowych. Nie inaczej było podczas najważniejszej imprezy sezonu czyli Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, będącej jednocześnie mistrzostwami Polski juniorów młodszych.

Od kilkunastu lat odbywają się olimpiady, dawniej były to spartakiady – _mówi szkoleniowiec krakowian Ryszard Pacura. – _W ramach tej imprezy rozgrywamy mistrzostwa, młodzież ma okazję zdobyć wiele medali, także na poszczególnych odległościach. Były zakusy Ministerstwa Sportu, by zlikwidować tę imprezę,ale na szczęście do __tego nie doszło.

Był to bardzo dobry występ zawodników Płaszowianki którzy w klasyfikacji klubowej zajęli trzecie miejsce, za Łucznikiem Żywiec i Marymontem Warszawa. W punktacji wojewódzkiej Małopolska uplasowała się na 1. miejscu (sporo punktów dorzucili łucznicy Dąbrovii Dąbrowa Tarnowska i Sokolego Oka Zawadka). Multimedalistą tej imprezy został Dariusz Biela. Wrócił aż z 8 medalami. Pięć zdobył w strzelaniach na odległościach: 70, 60, 50 i 30 m oraz za całość tych strzelań. Były to tzw. „małe medale” uzyskane z eliminacji. W klasyfikacji indywidualnej, po pojedynkach wywalczył „brąz”. Wicemistrzem Polski został w mikście wraz z koleżanką klubową Emilią Popławską-Walusiak. Drugi brązowy medal „wystrzelał” w konkurencji drużynowej wraz z Bartłomiejem Wójcikiem, Wojciechem Badurą, Maciej Kucharskim. Zespół juniorek w składzie Popławska-Walusiak, Patrycja Chabrzycka, Katarzyna. Krawczyk i Milena Firliit zajął 8 miejsce.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników _– mówi Pacura. – _Do każdej kategorii kwalifikowało się po 64 najlepszych dziewcząt i chłopców. Nasz skład to osiem osób, po cztery w każdej kategorii. W sekcji trenuje 30, a więc to dobry wynik. Czołowi nasi zawodnicy zakwalifikowali się, a reszta musi jeszcze trochę popracować. Mamy około setki starszych, głównie hobbystów, którzy strzelają sobie wybitnie rekreacyjnie. Natomiast naszym rekordem jest 287 strzelających z łuku osób. Największy boom nastąpił po igrzyskach w Londynie.