Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Multimedialny Hermes

AMS
Radio Kraków uruchomiło internetowy portal dziedzictwa kulturowego Małopolski - Hermes Małopolska. Na stronie www.hermes.net.pl można nie tylko przeczytać relacje z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Małopolski i obejrzeć zdjęcia, ale przede wszystkim wysłuchać dźwiękowych reportaży i wywiadów na ten temat.

…czyli radio na życzenie

Radio Kraków uruchomiło internetowy portal dziedzictwa kulturowego Małopolski - Hermes Małopolska. Na stronie www.hermes.net.pl można nie tylko przeczytać relacje z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Małopolski i obejrzeć zdjęcia, ale przede wszystkim wysłuchać dźwiękowych reportaży i wywiadów na ten temat.

   Prezentowane są także niektóre zabytki z Małopolski, w trzech wersjach: słownej, zdjęciowej i dźwiękowej. Jednocześnie strona ta pozwala słuchać na bieżąco programów Radia Kraków i pięciu innych rozgłośni europejskich.
   - Przyszłość radia leży w nowych technologiach - mówi Janusz Andrzejowski, prezes Radia Kraków. - Przyszłością będą radia na życzenie, gdzie słuchacz będzie wybierał program, jakiego chce wysłuchać. Portal Hermes Małopolska jest pierwszym krokiem w tym kierunku. Chcemy, aby strona stała się biblioteką form radiowych, reportaży, wywiadów i audycji. I jednocześnie przyczyniała się do popularyzacji dziedzictwa kulturowego Małopolski.
   Najlepszym przykładem może być np. zamieszczona na stronie portalu informacja dotycząca zakończonych w niedzielę Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Jeden z prezentowanych zabytków - opactwo oo. Cystersów w Szczyrzycu - oprócz opisu oraz zdjęć, jest przedstawiony także poprzez zabawny, dźwiękowy wywiad z jednym z zakonników na temat... krów. - Niech pani patrzy, jakie uśmiechnięte - mówi zakonnik, który w rozmowie zradza sekrety wypasania przez mnichów bydła.
   Portal Hermes Małopolska został stworzony przez Radio Kraków w ramach projektu Unii Europejskiej Hermes - Heritage and New Media for Sustainable Regional Development (Dziedzictwo i Nowe Media dla Zrównoważonego Rozwoju Regionalnego). Jedną z części tego europejskiego projektu jest Heritage Radio Network - www.heritage-radio.net - radio internetowe stworzone przez sześć europejskich rozgłośni radia publicznego: Bułgarskie Radio Narodowe, Radio Chorwackie, Radio Kraków, Radio Lotte Weimar, Radio Słowackie oraz Radio Węgierskie.
   Audycje Heritage Radio Network nie tylko prezentują dziedzictwo kulturalne krajów tworzących rozgłośnię, ale także opowiadają o najważniejszych wydarzeniach kulturalnych, przedstawiają sylwetki artystów nie tylko znanych, ale i debiutantów. Na stronie radia znajduje się pisemny serwis kulturalny, w języku angielskim oraz dźwiękowe reportaże, wywiady, relacje pochodzące z sześciu współpracujących ze sobą rozgłośni, z nałożonym angielskim tłumaczeniem, a także muzyka - głównie jazz, folk i klasyka - pochodząca z poszczególnych krajów.
   Idea Heritage Radio Network powstała trzy lata temu. - Chodzi nam przede wszystkim o to, aby lokalnie tworzyć tożsamość europejską - mówi Jan Bruggemeier, szef Heritage Radio Network. - Staramy się dziedzictwo kulturalne uczynić atrakcyjne, zwłaszcza dla młodych.
(AMS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski