Mumerus opowiada „cudną historyję”. Premiera już w sobotę

Mumerus opowiada „cudną historyję”. Premiera już w sobotę

Zdjęcie autora materiału
Aleksandra Suława

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

- W staropolskich tekstach kryją się uniwersalne prawdy – mówią artyści Teatru Mumerus i zapraszają na premierę „Historyji barzo cudnej” - już 28 lipca w Muzeum Archeologicznym.
Mumerus opowiada „cudną historyję”. Premiera już w sobotę
„Historyja barzo cudna o stworzeniu nieba i ziemie” czyli XVI wieczna apokryficzna historia Adama i Ewy, "Postępek prawa czartowskiego przeciw rodzajowi ludzkiemu” - moraliet traktujący o tym, skąd wzięła się diabelska nienawiść do rodzaju ludzkiego oraz satyra obyczajowa „Sejm piekielny” - oto teksty na których Mumerus oparł swój nowy spektakl.

Teatr nie po raz pierwszy przenosi na scenę staropolskie teksty. - Choć utwory sprzed stuleci napisane są czasem już całkowicie niezrozumiałym dla nas językiem, nadal można odnaleźć w nich uniwersalny sens – mówi Agnieszka Dziedzic z Mumerusa. Tym razem – choć teatr jak zwykle nie chce zdradzać szczegółów fabuły – można się domyślać, że sensy te dotyczyć będą natury człowieka oraz odwiecznej walki dobra ze złem.
- Odkrywanie tych znaczeń to walka z językiem: trzeba przebijać się przez często niezrozumiałą składnię, szukać tropów w rytmach i melodii, wytyczać ścieżkę, którą potem możemy poprowadzić widza – mówi Dziedzic. W parze z wysiłkiem idzie jednak satysfakcja: - To trochę detektywistyczna praca, która nieraz daje nieoczywiste efekty – dodaje nasza rozmówczyni.

Dokąd literackie poszukiwania zaprowadziły artystów tym razem przekonamy się 28 i 29 lipca, w Muzeum Archeologicznym. Spektakl wyreżyserował Wiesław Hołdys, a na scenie, oprócz Agnieszki Dziedzic, zobaczymy też zawodowych aktorów: Ewę Bregułę, Annę Lenczewską, Jana Mancewicza, Roberta Żurka. Początek pokazów o godz. 19.30.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo