Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mundur na każdą pogodę

SYP
SPOŁECZEŃSTWO. Nareszcie policjanci mogą ubierać mundury odpowiednie do temperatur panujących na dworze. Do tej pory, od 1 listopada musieli zakładać mundur zimowy. Nawet jeśli było bardzo ciepło. I podobnie zakładali lekkie mundury, gdy wydano rozkaz "lato", nawet jeśli było chłodno. Takie absurdy obowiązywały od lat.

Na razie większość policjantów ma stare umundurowanie. Fot. Jacek Sypień

- Od 1 kwietnia br. obowiązują nowe przepisy mundurowe. Teraz, każdy policjant może łączyć elementy umundurowania letniego i zimowego stosownie do pogody. Wcześniej było to możliwe tylko w kwietniu i październiku, czyli w tzw. okresach przejściowych - wyjaśnia mł. asp. Łukasz Czyż, oficer prasowy olkuskiej KPP.

Niestety przedłuża się akcja zaopatrzenia policjantów w mundury nowego wzoru. Choć wprowadzanie nowego umundurowania trwa od trzech lat, dopiero, co trzeci olkuski policjant ma nowy mundur. Obecnie na blisko 200 funkcjonariuszy olkuskiej komendy, nowe mundury ma około 70 osób.

- Nowe mundury mają dwie wersje: zimową i przejściową. Do wersji letniej policjanci dostali nowe, cieńsze spodnie i buty. Do końca tego roku w nowe umundurowanie będą wyposażeni wszyscy policjanci ruchu drogowego, ogniw i zespołów patrolowo - interwencyjnych oraz dzielnicowi, a także dwie policjantki przyjęte do KPP w tym i ub. roku. Do "ubrania" pozostaną jeszcze inni policjanci pionu prewencji: dyżurni, zespoły ds. wykroczeń i nieletnich oraz kierownictwo komendy. Najprawdopodobniej nastąpi to na przełomie roku. W ostatniej kolejności nowe mundury dostaną policjanci pionu kryminalnego. Istotną zmianą jest to, że do końca 2012 roku można nosić stary lub nowy mundur, oczywiście nie łącząc ze sobą elementów obu typów munduru - wyjaśnia aspirant Czyż.

Jednak nie wszystkie zmiany "mundurowe" są po myśli policjantów. Zmieniona została również wysokość tzw. "mundurówki". Od 1 kwietnia więcej o około 550 zł dostają policjanci prewencji, ale funkcjonariuszom, którzy w tym roku dostaną nowe umundurowanie, ekwiwalent zmniejszono jednorazowo o połowę, czyli zamiast około 220 złotych dostaną tylko 110 zł. W przypadku "kryminalnych" nadal nie wiadomo, czy nowe mundury dostaną "z urzędu" w zamian za niższą "mundurówkę", czy też będą musieli kupić sobie mundur sami.

Ustawa "mundurowa" dla policji pochodzi z 2001 roku, ale spora część umundurowania, to wzory z czasów milicji obywatelskiej. Dlatego od lat mówiło się o konieczności wprowadzenia nowych wzorów mundurów. Ale wymiana się przeciąga i zdecydowana większość funkcjonariuszy nadal ubiera stare mundury, które nie mają wśród policjantów zbyt dobrej opinii. "Chodząc w butach służbowych (tzw. skoczkach) czuję się, jakbym chodził w butach pełnych wody latem i na łyżwach zimą". "Mój mundur w deszczu jest przemakalny jak gąbka, a potem wolno schnie, a zimą jest zimny jak zbroja i niepraktyczny" - pisali policjanci w ankietach.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski