Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muniakowice. Wody podziemne pod stałą kontrolą

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
W gminie Słomniki we wsi Muniakowice powstał punkt badania jakości wód w zbiornikach podziemnych. To z tych zasobów zaopatrywane w wodę są okoliczne gminy. Stanowisko to jest jednym z 1200 w całym kraju. Utworzyli je naukowcy z Państwowego Instytutu Geologicznego

W muniakowickim stanowisku badawczym będzie systematycznie monitorowana jakość wód podziemnych, która trafia do wodociągów miejskich i gminnych.

- O możliwości ulokowania punktu i wskazania miejsca zamontowania urządzeń do badania wody zwrócili się do nas przedstawiciele z Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego. Zaproponowaliśmy teren na działce gminnej - mówi Paweł Knafel, burmistrz Słomnik. - Naukowcy przyszli do nas, bo nasza gmina leży na dużym, strategicznym zbiorniku wód podziemnych, znajdującym się w tzw. niecce miechowskiej. Zbiornik ten swoim zasięgiem obejmuje kilka gmin, naszą, a także m.in. Miechów, Gołczę, Racławice - dodaje burmistrz.

Przy montażu urządzenia został wykonany odwiert hydrogeologiczno-badawczy - tzw. piezometr. Wykonali go pracownicy sekcji wiertniczej Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Po zakończeniu wiercenia do otworu został wpuszczony filtr odpowiednio zabezpieczony. Nad powierzchnią terenu jest zabudowany stalową rurą otwierana w razie potrzeby.

Takie punkty badawcze, oprócz systematycznych badań sanepidu, są rodzajem zabezpieczenia jakości wody, która płynie w wodociągach.

W Muniakowicach, podobnie jak w innych 1200 punktach w całym kraju, będą prowadzone systematyczne obserwacje stanu zwierciadła wody podziemnej. Badania mają odbywać się raz na tydzień. Założenia są takie, że obecnie pomiary będzie wykonywał miejscowy obserwator. Natomiast w przyszłości zostanie zamontowany automatyczny zestaw pomiarowy, który będzie przesyłał wyniki pomiarów do PIG-PIB w Warszawie.

Z otworu, który powstał w ramach montowania urządzenia badawczego pobierane będą próbki wody do badań jej własności fizyko-chemicznych. Pomiary te i obserwacje są niezbędne, żeby określać zarówno zasoby wód podziemnych, ale także ich właściwości - skład chemiczny.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura -
odcinek 18

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik
Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski