Mural „Jak mieszkanie Stanisława Lema” powstanie na ścianie...

Mural „Jak mieszkanie Stanisława Lema” powstanie na ścianie Galerii Krakowskiej

Piotr Tymczak

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Mural ma upamiętnić Stanisława Lema i nawiązywać do jego twórczości

Mural ma upamiętnić Stanisława Lema i nawiązywać do jego twórczości ©Fundacja Aktywnych Obywateli im. Dietla

Rozświetlony pokój pełen przedmiotów i stworów rodem z książek Stanisława Lema - to zwycięski projekt wyłoniony w konkursie na mural, który już wkrótce ma powstać na północnej ścianie Galerii Krakowskiej.
Mural ma upamiętnić Stanisława Lema i nawiązywać do jego twórczości

Mural ma upamiętnić Stanisława Lema i nawiązywać do jego twórczości ©Fundacja Aktywnych Obywateli im. Dietla

Spośród blisko sześćdziesięciu zgłoszeń wybrano pracę krakowskiego artysty Marcina Czai. Laureat - oprócz możliwości zobaczenia swojej pracy na ścianie - otrzymał nagrodę w wysokości 15 tys. zł.

Nowy mural będzie jednym z elementów wieloletniego programu działań kulturalno-edukacyjnych „Lem 2021”, realizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe w związku z przypadającą na 2021 rok setną rocznicą urodzin wielkiego pisarza.

- Wybraliśmy projekt, który rozświetli północną elewację budynku - wyjaśnia Artur Wabik, dyrektor artystyczny konkursu.

Mural pojawi się na północnej elewacji Galerii Krakowskiej, bezpośrednio nad rampą załadunkową. Mierząca blisko 850 metrów kwadratowych ściana jest dobrze widoczna nie tylko z wjazdu na parking galerii, ale także peronów krakowskiego dworca kolejowego.

Autorem zwycięskiego projektu jest Marcin Czaja, absolwent wydziału malarstwa na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, zajmujący się także rysunkiem i grafiką projektową.

- Jeden z profesorów powiedział kiedyś, że Stanisław Lem najlepiej czułby się, opisując wnętrze starej spróchniałej szafy bądź krakowskiego mieszkania - mówi laureat konkursu. Przypominał sobie to zdanie podczas tworzenia muralu i było dla niego jedną z głównych inspiracji.

- W projekcie chciałem odwołać się także do dorobku Daniela Mroza, który ilustrował pierwsze wydania powieści krakowskiego futurologa. Myślę, że temu rysownikowi, jako jednemu z nielicznych artystów, udało się wniknąć w styl pisarski Stanisława Lema i bardzo dobrze oddać klimat jego prozy w ilustracji - dodaje Marcin Czaja.

Na literacką zawartość projektu zwraca uwagę Robert Piaskowski, zastępca dyrektora ds. programowych w Krakowskim Biurze Festiwalowym, jeden z członków jury konkursowego.

- Wybraliśmy obraz, w którym równie ważne jak treść czy barwa są konteksty. Z łatwością można w nich doszukać się surrealizmu czy groteskowości, znanej z utworów Stanisława Lema - komentuje dyr. Robert Piaskowski. - Ten projekt to świetny przykład tego, w jaki sposób Kraków Miasto Literatury UNESCO upamiętnia jednego ze swych najwybitniejszych twórców - dodaje.

Jeśli pogoda dopisze, mural pojawi się na ścianie Galerii Krakowskiej na przełomie września i października tego roku, zaś jego wykonanie sfinansuje pomysłodawca konkursu - firma Skanska (inwestor powstającego przy ul. Pawiej kampusu biurowego High5ive) oraz Galeria Krakowska. Projekt związany z muralem realizowany jest we współpracy z KBF oraz Fundacją Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 20

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo