Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Murowanie na cienką spoinę

(JM)
Precyzyjne nakładanie zaprawy umożliwia specjalny dozownik
Precyzyjne nakładanie zaprawy umożliwia specjalny dozownik Fot. Grupa Silikaty
Porady. Metoda pozwalająca wyeliminować zjawisko powstawania mostków termicznych.

Ściany zewnętrzne budynku powinny stanowić barierę, chroniącą mieszkańców przed zimnem, hałasem i wszelkimi zjawiskami atmosferycznymi. Niestety, zdarza się, że skuteczność tej ochrony zostaje zaburzona poprzez powstawanie mostków termicznych, powodujących utratę ciepła. Rozwiązaniem tego problemu może być wznoszenie ich na tzw. cienką spoinę.

Krok po kroku

Coraz bardziej restrykcyjne przepisy prawa budowlanego, a także zwiększająca się świadomość ekologiczna społeczeństwa sprawiają, że rośnie popularność domów energooszczędnych i pasywnych.

Obiekty, które można określić tym mianem, muszą charakteryzować się niewielkim zużyciem energii, dlatego też wyjątkowo istotne jest wyeliminowanie w nich niepotrzebnych strat ciepła. - Technologia łączenia elementów zakłada stosowanie jedynie niewielkiej ilości zaprawy, w __celu jak najdokładniejszego spasowania ze sobą poszczególnych elementów: cegieł lub bloczków silikatowych - wyjaśnia Joanna Nowaczyk, ekspert Grupy Silikaty.

- Dzięki temu procentowy udział zaprawy w ścianie jest bardzo mały, a przez cienkie łączenia o grubości od 0,5 do 3 mm ciepło przenika jedynie w minimalnym stopniu. Decydując się na ściany murowane na cienką spoinę warto pamiętać, że olbrzymie znaczenie dla trwałości i jakości konstrukcji ma nie tylko zakup dobrej jakości zaprawy, ale także dobór odpowiednich materiałów ściennych. Muszą one cechować się dużą dokładnością i powtarzalnością wymiarów, aby można było precyzyjnie je do __siebie dopasować. Przykładem takich materiałów są np. bloczki silikatowe.

W przypadku przegród na cienkiej spoinie ogromne znaczenie ma właściwe wykonanie pierwszej warstwy. Dokładne wytyczenie osi ściany i stabilne osadzenie bloczków na zaprawie cementowej bezpośrednio wpływa na trwałość konstrukcji, dlatego też temu etapowi prac należy poświęcić dużo uwagi. Warto pamiętać, że podczas wyrabiania mieszanki przydatne jest wiadro z podziałką, a sam proces mieszania powinien odbywać się z wykorzystaniem wiertarki z regulacją obrotów oraz mieszadła uniemożliwiającego napowietrzanie zaprawy. W efekcie powinno się otrzymać zaprawę o konsystencji gęstej śmietany. Przed przystąpieniem do układania kolejnych warstw bezwzględnie należy sprawdzić, czy górna powierzchnia warstwy wyrównawczej jest idealnie płaska i pozioma.

Ważny jest porządek

Warto również przy użyciu zmiotki oczyścić z pyłu i kurzu przygotowane bloczki oraz górną powierzchnię każdej kolejnej warstwy. W sytuacji, gdy na zewnątrz panuje wysoka temperatura i niska wilgotność, powierzchnie wsporne należy dodatkowo zwilżyć wodą. Kiedy zakończone zostaną wszystkie prace wstępne, a zaprawa będzie prawidłowo wyrobiona, można przystąpić do nakładania zaprawy. Warto wiedzieć, że zaprawę można nakładać na dwa sposoby.

Na krótkich powierzchniach zaleca się stosowanie kielni do zapraw cienkowarstwowych, natomiast na odcinkach długich i prostych można zastosować skrzynkę - dozownik do zaprawy. - W obu przypadkach, aby uniknąć jej zbyt szybkiego wysychania, nie należy rozkładać zaprawy cienkowarstwowej na odcinku dłuższym niż 4 m - dodaje Joanna Nowaczyk.

- Kolejnym ważnym punktem na drodze do szczelnej ściany jest wypełnienie zaprawą spoin pionowych pomiędzy gładkimi powierzchniami bloczków; spoiny pionowej nie trzeba wypełniać przy bloczkach o geometrii pióro-wpust. Istotne jest również, aby ułożony element stabilizować poprzez uderzenie młotkiem gumowym, a kolejne warstwy muru kontrolować za pomocą poziomicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski