Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Musimy znaleźć złoty środek i rozsądnie korzystać z lata

(DD)
Niedobór witaminy D w organizmie człowieka prowadzi do krzywicy u dzieci i osteoporozy u dorosłych
Niedobór witaminy D w organizmie człowieka prowadzi do krzywicy u dzieci i osteoporozy u dorosłych Fot. archiwum
Witamina D. Dla organizmu głównym źródłem jest jej skórna synteza pod wpływem światła słonecznego. Nazywana jest witaminą słońca.

Witamina D od blisko dwóch stuleci znana jest głównie ze swego działania, zapobiegającego chorobom tkanki kostnej (kąpiele słoneczne jako metodę leczenia krzywicy opisał Jędrzej Śniadecki już w 1822 roku!). Dziś wiemy jednak więcej. O tym, jak ważna dla naszego organizmu jest witamina D, świadczy druga już międzynarodowa konferencja naukowa „Witamina D – eliksir zdrowia”, która odbędzie się 10 lipca w Warszawie.

Geny i narządy
Witamina D działa na ponad 200 naszych genów i niemal wszystkie narządy. Jest niezbędna nie tylko do prawidłowego rozwoju kości, ale również wpływa na funkcjonowanie większości narządów i tkanek, a także na utrzymanie wewnętrznej stabilności wapniowo-fosforowej. Na podstawie wyników badań z ostatnich lat można wysunąć tezę, że prawidłowy poziom witaminy D może działać ochronnie w zakresie rozwoju nowotworu jelita grubego, nerki, płuca, trzustki, a także raka piersi czy prostaty. Osoby z niedoborem witaminy D są dwa razy bardziej narażone na choroby układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie, zawał, udar mózgu czy choroba niedokrwienna) niż osoby, u których stwierdzono jej prawidłowy poziom.

Niskie stężenie witaminy D zwiększa ryzyko insulinoop-orności i dysfunkcji komórek beta trzustki, a w konsekwencji może prowadzić do otyłości, zespołu metabolicznego i cukrzycy. Obniżone stężenie witaminy D stwierdzono u pacjentów z chorobami autoimmunolo-gicznymi: stwardnieniem rozsianym, toczniem układowym czy łuszczycą. Jest ona sposobem ochrony przed grypą i przeziębieniem, ma także zapobiegać gruźlicy. Zwiększa ponadto masę i siłę mięśni, osoby po 60. roku życia chroni przed upadkami i złamaniami. Także objawy depresyjne (mówi się również o schizofrenii) można łączyć z jej niedoborami. Prawidłowe stężenie witaminy D we krwi matki jest istotne dla rozwoju dziecka jeszcze przed jego urodzeniem – w dalszym życiu ma kluczowe znaczenie w rozwoju kości.

Powszechny niedobór
Wszechstronne i pozytywne działanie witaminy D jest możliwe tylko wtedy, gdy jej stężenie we krwi jest nie mniejsze 75 nanomoli/l. Tymczasem zagrożenie związane z niedoborem jest w naszej strefie klimatycznej powszechne. Ze względu na położenie geograficzne Polski, od października do końca marca synteza skórna witaminy D nie jest w stanie dostarczyć nam wystarczającej ilości tej substancji. Z kolei w miesiącach letnich powszechnie stosuje się filtry przeciwsłoneczne, które chronią przed rakiem skóry, natomiast znacznie ograniczają wchłanianie witaminy D. Także tryb życia i pracy, związany z koniecznością długiego przebywania w pomieszczeniach zamkniętych ogranicza możliwość korzystania z naturalnych źródeł witaminy i wpływa na powszechność niedoborów. W Polsce supleme-ntację poleca się wszystkim w okresach niedoboru słońca.

Najlepsze dla zdrowia są naturalne witaminy – komentuje endokrynolog i ginekolog prof. Rudolf Klimek, który podczas warszawskiej konferencji wygłosi wykład „Witaminy a angiogeneza”. – Nigdy nie zaszkodzą, nie można ich przedawkować. Wracajmy do słońca, nie bójmy się słońca, bez niego nie ma życia. Nie korzystajmy z filtrów przeciwsłonecznych; opalajmy się, ale rozsądnie, nie w nadmiarze. A jeśli konieczna będzie suplementacja, co jakiś czas zmieniajmy preparaty. Przemysłowa synteza witamin nie jest łatwa, każdy syntetyczny preparat ma jakieś niedoróbki, jakąś wadę. Jeśli przyjmujemy go sporadycznie, nic nam nie grozi, jednak długotrwała suplementacja tym samym preparatem nie jest wskazana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski