Muszynianka w ekstraklasie

Po wygraniu serii B I ligi siatkarek

Siatkarki Muszynianki po raz pierwszy w historii klubu awansowały do ekstraklasy. Zadecydowała o tym wygrana podopiecznych Bogusława Serwińskiego 3-1 w finale play off serii B z Dalinem Myślenice. Myśleniczanki wciąż mają szansę na grę w serii A. Zagrają teraz baraż do trzech zwycięstw z 9. zespołem serii A Gedanią. Pierwsze dwa mecze w najbliższy weekend w Gdańsku.
   MKS MUSZYNIANKA - DALIN MYŚLENICE 3-0 (25-18, 27-25, 25-15) i 3-0 (25-16, 25-16, 25-18, play off 3-1.
   Muszynianka: Gorszyniecka, Motylewska, Jarczewska, Laskowska, Bajdiuk, Jędrys, Chrupek - libero.
   Dalin: Kisielewicz, Chuchro, Witczak, Chrostek, Dązbłaż, Kosek, Tondera (libero) oraz Krawczyk, Seta.
   Sędziowali: Sylwester Strzylak i Paweł Zajc z Radomia. Widzów: 350.
   Po pierwszym dwumeczu w Myślenicach był remis 1-1. Wygrana w sobotę ustawiała dalsze gry. Stąd początek pierwszego meczu był nerwowy, ale znacznie skuteczniejsza w atakach była Muszynianka, która szybko objęła prowadzenie 6-1. Dalin został zaskoczony bardzo dobrą obroną na siatce i w polu. Gorszyniecka oraz Motylewska przyjmowały mocne ataki Kosek i Kisielewicz, dokładnie rozgrywając piłkę. Drugi set był niezwykle emocjonujący. Do stanu 18-11 dla Muszynianki nic wielkiego się nie działo, ale właśnie w tym momencie gospodynie zaczęły popełniać proste błędy. Bardzo szybko Dalin doprowadził do stanu 20-18. Przy stanie 22-23 błąd popełniła Chuchro i znów był remis 23-23. Jednak po atakach Motylewskiej Muszynianka wygrała II seta. III set był wyrównany tylko do stanu 10-10. Od tego momentu gra Muszynianki zaczęła nabierać tempa. Seta i mecz znów zakończyła Motylewska, która zdobyła dwa ostatnie punkty.
   Pierwszy set niedzielnego meczu to bardzo wyrównana gra do stanu 12-12. Skutecznie zaczęła grać Irina Bajdiuk, która zdobyła 3 punkty z rzędu. Razem z Laskowską znakomicie blokowały ataki Kisielewicz i Kosek. Przy stanie 22-13 Dalin próbował jeszcze coś zrobić, ale po bloku Jędrys-Szynkiel z Laskowską set się zakończył.
   Druga część meczu to dominacja Muszynianki, która prowadziła już 7-0. Od stanu 13-5 gospodynie tylko powiększały przewagę. Mimo ambitnej gry Kisielewicz, Chrostek i Kosek, Dalin nie mógł nawiązać równorzędnej walki. Trener gości dokonał dwóch zmian, ale i one nie przyniosły spodziewanych efektów. Pod koniec seta Jarczewska popisała się efektownymi asami, a źle odebraną, mocną zagrywkę, wykorzystała Jędrys-Szynkiel, ładnym atakiem zdobywając decydujący punkt.
   W trzecim secie Muszynianka szybko objęła wysokie prowadzenie 10-3. Kosek i Kisielewicz próbowały jeszcze poderwać Dalin do walki. Jednak, po tym jak w sobotę rozgrywającej Ewie Chrostek pogłębiła się kontuzja mięśnia czwórgłowego, Dalin stracił sporo na wartości. Trzeci set i mecz zakończyła Laskowska. Na wielkie słowa uznania zasługuje praca sędziów, którzy wzorcowo poprowadzili spotkanie. JERZY CEBULA
   3. miejsce: Sokół Chorzów, 4. Piast Szczecin; o 5. miejsce: Skra II Warszawa - AZS Politechnika Częstochowa 0-3 (23-25, 22-25, 14-25) i 2-3 (23-25, 25-21, 12-25, 25-22, 6-15), stan rywalizacji: 1-3, Politechnika zajęła 5. miejsce; 7. Start Łódź.

Seria A siatkarek

Siatkarkom BKS-u Stali Bielsko brakuje do tytułu mistrzowskiego jednego zwcięstwa. W finale serii A pokonały już dwukrotnie na wyjeździe Danter AZS AWF Poznań.
   O 1. miejsce: Danter AZS AWF Poznań - BKS Stal Bielsko 1-3 (25-23, 30-32, 26-28, 19-25) i 0-3 (21-25, 23-25, 23-25), stan rywalizacji 0-2. O 3. miejsce: Telenet Autopart Mielec - Winiary Kalisz 2-3 (19-25, 25-22, 22-25, 27-25, 20-22) i 3-2 (24-26, 25-20, 22-25, 29-27, 15-13), stan rywalizacji 1-1. O 5. miejsce: Nafta Piła - Bank Pocztowy Bydgoszcz 3-0 (25-15, 25-16, 25-15) i 3-1 (25-19, 23-25, 25-4, 25-18), stan rywalizacji 2-0. O 7. miejsce: Gwardia Wrocław - Skra Warszawa 3-0 (25-17, 25-16, 25-18) i 3-0 (25-11, 25-18, 25-21), stan rywalizacji 2-0. (PAP)

Zdaniem trenerów

Bogusław Serwiński, Muszynianka: - Awans jest spełnieniem moich trenerskich marzeń. Wygraliśmy, bo zagraliśmy lepiej i skuteczniej. Wszystkie zawodniczki były cały czas bardzo skoncentrowane. Nie było chwili luzu. I tym właśnie zaskoczyliśmy Dalin. To w Muszynie największe wydarzenie sportowe w historii miasta.
   Jerzy Bicz, Dalin: - Chciałbym pogratulować Muszyniance. Zespół z Muszyny zagrał bardzo dobry mecz w każdym elemencie. Miałem nadzieję, że moja drużyna pokaże lepszy blok. Stało się inaczej. Na pewno kontuzja Ewy Chrostek miała spory wpływ na wynik. Ale Muszynianka wygrała zasłużenie. Na pewno będziemy jeszcze walczyć o awans. Na razie musimy odreagować, a czasu jest niewiele. Przede wszystkim musimy na nogi postawić Ewę Chrostek. Gedania jest do ogrania, będziemy więc próbować.