Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muszyński rynek odsłania swoje tajemnice

Alicja Fałek
Oprócz murów archeolodzy odkopują przedmioty codziennego użytku, jak monety czy zabawki
Oprócz murów archeolodzy odkopują przedmioty codziennego użytku, jak monety czy zabawki Fot. Arch. Sekcja Archeo
Muszyna. Archeolodzy z Sekcji Archeo natrafili na pozostałości ratusza rozebranego w I połowie XX wieku, piwnic, więzienia, studni oraz drobne przedmioty.

Wykopaliska na muszyńskim rynku trwają już ponad miesiąc i są wstępem do planowanej rewitalizacji centrum uzdrowiska. Im dłużej archeolodzy pracują, tym więcej odkrywają.

- W niedalekim sąsiedztwie fontanny znaleźliśmy relikty murowanego, podpiwniczonego budynku oraz pozostałości studni lub innego urządzenia wodnego - wylicza Kamil Durda z Sekcji Archeo.

- W ścianach murowanej z lokalnego kamienia piwnicy napotkaliśmy elementy żelazne, które prawdopodobnie służyły do przytwierdzania kajdan.

Archeolodzy pracują teraz w okolicach płyty parkingu, gdzie odsłonili relikty fundamentów ratusza miejskiego. To właśnie pod nim istniały ongiś rozległe piwnice, których pozostałości teraz odsłaniają.

- Najpewniej mamy do czynienia ze składami wina o co najmniej XVII-wiecznej metryce - mówi Kamil Durda.

Interesującym odkryciem okazał się metalowy zbiornik i pozostałości pompy z okresu przedwojennego. Według archeologów służył do przechowywania i dystrybucji nafty, niezbędnej wówczas do oświetlenia pomieszczeń.

- Gdyby udało nam się natrafić na fragmenty ratusza z XVII w., o których wspomniano w jednej z ordynacji biskupich z tamtego okresu, wtedy mielibyśmy przekrój historii Muszyny przez wszystkie okresy - podkreśla Artur Ginter, kierownik prac. - Mamy na to niecałe dwa miesiące.

Archeolodzy wykopali także wiele drobnych przedmiotów, które pozwalają na poznawanie życia codziennego dawnych mieszkańców. Wśród nich są m.in. fragmenty dawnej ceramiki naczyniowej, butelek szklanych i kafli piecowych. O kupieckiej przeszłości miasta świadczą ołowiane plomby towarowe, kulki muszkietowe czy monety z okresu od XVII do XIX w. W ziemi znaleziono również zabawkę dziecięcą - ceramiczny gwizdek w kształcie konika.

- Stan murów przez nas odkrytych jest bardzo dobry. Bez problemu można je wyeksponować - uważa Ginter. - Piwnice mają szansę stać się jedną z większych atrakcji na Sądecczyźnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski