Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzea, galerie

AN
(INF. WŁ.) Nie wszystkie muzea krakowskie mają w zwyczaju przygotowywanie na letni sezon turystyczny specjalnych ekspozycji. Kolejki na wawelskim wzgórzu ustawiają się do wystaw stałych: do Zygmuntowskiej kolekcji arrasów (jednej z cenniejszych na świecie), do komnat i prywatnych apartamentów królewskich, skarbca, zbrojowni... Tuż przed wakacjami powrócił z długiej konserwacji wspaniały namiot turecki, a w ostatnich dniach czerwca otwarto na Wawelu nowe dwie sale wchodzące w skład prywatnych apartamentów królewskich.

Artystyczne lato w mieście (4)

   Muzeum Narodowe w Krakowie również ma oddziały, gdzie magnesem samym w sobie jest stała ekspozycja (Galeria Malarstwa Polskiego XIX wieku w Sukiennicach, "Dama z gronostajem" u Czartoryskich), ale do tradycji należą atrakcyjne wystawy czasowe. W tym roku jest znacznie skromniej niż dawniej bywało. Nie licząc dobiegającej końca, eksponowanej w Gmachu Głównym monograficznej prezentacji Alfonsa Karpińskiego, wielką wystawę zapewniono na lato tylko jedną: 8 sierpnia w Arsenale Muzeum Czartoryskich nastąpi otwarcie "Sztuki perskiej ze zbiorów polskich". Zapowiada się rzeczywiście atrakcyjna prezentacja zabytków perskich z klasycznego okresu (XVI-XVII wiek) z najcenniejszymi obiektami, takimi jak np. wspaniały kobierzec ogrodowy. Pokazana zostanie, oczywiście, cenna makata perska, która zrabowana w latach wojny, wróciła po blisko 60 latach do zbiorów Muzeum Czartoryskich. Obok tkanin będzie do oglądania rzemiosło artystyczne i rękopisy perskie.
   Posucha finansowa sprawiła, że muzea sięgnęły do własnych zbiorów, przygotowując wystawy czasowe z obiektów pokazywanych tylko okazjonalnie. W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego udostępniono na całe wakacje (do 25 sierpnia) pełne cztery cykle grafik Goi: "Kaprysy", "Okropności wojny", "Tauromachia" i "Przysłowia - Szaleństwa". W sumie 218 rycin zaliczanych do największych osiągnięć europejskiej sztuki graficznej.
   Centrum Manggha zapowiada już w najbliższych dniach wystawę (też czynną do końca sierpnia) drzeworytów Utagawy Hiroshige, jednego z najwybitniejszych artystów japońskich, mistrza drzeworytu ukiyo-e. Podobnie jak ryciny Goi, tak i te pochodzą z kolekcji Feliksa Jasieńskiego i są własnością Muzeum Narodowego w Krakowie. Jak wszystkie stare prace na papierze, ze względów konserwatorskich pokazywane są rzadko.
   Muzea Historyczne m. Krakowa i Archeologiczne otworzyły na wakacje plenerowe salony współczesnej rzeźby Krakowa. Zbiorową wystawę można oglądać na dziedzińcu Krzysztoforów już od czerwca, a w ogrodach Muzeum Archeologicznego otwiera się w tym tygodniu, czynna do końca sierpnia wystawa krakowskiej rzeźbiarki Małgorzaty Olkuskiej.
   Tradycyjnie w wieży ratuszowej Muzeum Historyczne będzie kontynuować cykl "Z pracowni naszych artystów", a w podziemiach kamienicy Hippolitów kameralne wystawy sztuki współczesnej.
   Bunkier Sztuki (miejski salon wystawowy) w lipcu ma Festiwal Młodej Sztuki, a na sierpień przewiduje wystawę artystów z Frankfurtu.
   Panoramę tę uzupełnia (często w istotny sposób) około 70 prywatnych galerii. Część z nich prezentuje latem własne kolekcje, większość jednakże organizuje wystawy indywidualne: od klasyki krakowskiej awangardy (Julian Jończyk w "Zderzaku") po Marka Bałatę (od 22 lipca) w galerii Gołogórskiego.
    (AN)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski