Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Muzealnicy na galary". Muzeum Krakowa wypływa na szerokie wody

AP
W tym roku - wyjątkowo - galarami przypłynął pod Wawel pochód Lajkonika.
W tym roku - wyjątkowo - galarami przypłynął pod Wawel pochód Lajkonika. Konrad Kozlowski/Polskapress
Bezpłatne rejsy po Wiśle, rozmowy z szyprami, oglądanie „Pływającej wystawy” i wiele innych niespodzianek czeka na krakowian 2 października na Bulwarze Rodła. Tak Muzeum Krakowa zainauguruje swój nowy projekt - muzeum na Wiśle.

FLESZ - Podatek od psa

od 16 lat

- W Muzeum Krakowa przygotowujemy właśnie wystawę „Wisła re-kreacja”, na której chcemy opowiedzieć o przyjaźni ludzi z rzeką, o tym w jaki sposób w przeszłości korzystano z rzeki i jak wygląda to współcześnie. Tym razem skupimy się na relaksie, przyjemności i radości, czyli na rekreacji wiślanej. Wystawę będzie można zobaczyć w Pałacu Krzysztofory od kwietnia do listopada 2022 roku - zapowiadają muzealnicy.

Zanim wystawa zostanie otwarta, Muzeum Krakowa zaprosi krakowian na wydarzenie inaugurujące projekt. 2 października (sobota) od godz. 12.00 do 16.00 na Bulwarze Rodła zaplanowano wiele atrakcji, w których będą mogli wziąć udział mieszkańcy.

- Zapraszamy w imieniu muzealników i krakowskich flisaków na uroczyste wciągniecie bandery MK na maszt galaru „Szwajcarka”, które nastąpi na Bulwarze Rodła przy ujściu Rudawy. Miejsce to nie jest przypadkowe. W przeszłości była tu plaża, port, a teraz liczymy na to, że zacznie tu bić serce krakowskiego flisactwa - wyjaśnia Muzeum Krakowa.

Po uroczystym wciągnięciu na maszt bandery Muzeum Krakowa, odbędzie się parada galarów - dawnych rzecznych statków bezpokładowych używanych do transportu towarów w dół rzeki, cieszących się popularnością zwłaszcza w XVIII wieku. W tym roku - wyjątkowo - galarami przypłynął pod Wawel pochód Lajkonika.

Gratką dla krakowian będzie możliwość wejścia na pokład i kameralne rozmowy z szyprami, którzy wielokrotnie pokonali trasę Wisłą od Krakowa do Gdańska, zwiedzanie „Pływającej wystawy”, będącej zapowiedzią projektu „Wisła Re-kreacja” oraz spotkanie z jej kuratorem, spotkanie z budowniczym drewnianych kanu, pierwsze krakowskie regaty łodzi tradycyjnych a także wspólne montowanie „Pływającej wystawy” na galarze „Szwajcarka”, która będzie można oglądać do końca października.

Na mieszkańców czekają także trzy bezpłatne rejsy po Krakowie „Szlakiem dawnych galarów” do miejsc prezentowanych na „Pływającej wystawie”. Na to wydarzenie obowiązują zapisy u organizatora Fundacji Osada nas Wisłą (tel. 504 666 546 lub email fundacja [email protected])

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: "Muzealnicy na galary". Muzeum Krakowa wypływa na szerokie wody - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski