Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum AK dla niewidomych. Zwiedzanie przez słuch i dotyk

Małgorzata Mrowiec
Dzięki replikom eksponatów z gablot można poznać je poprzez dotyk.
Dzięki replikom eksponatów z gablot można poznać je poprzez dotyk. fot. adam wojnar
Inicjatywy. W Muzeum Armii Krajowej (ul. Wita Stwosza 12) powstała specjalna trasa zwiedzania z makietami i przedmiotami do dotykania. Osoby z dysfunkcją wzroku poznają też muzealne eksponaty, słuchając ich szczegółowych opisów.

Audioprzewodnik zawierający te opisy trzeba będzie pobrać przed wizytą w muzeum - ze strony internetowej www.muzeum-ak.pl. Pozwoli dowiedzieć się m.in., jak wyglądają pierścienie maszyny szyfrującej Enigma, nieśmiertelniki żołnierzy Wojska Polskiego albo sidolówka - granat produkowany przez konspiratorów w Krakowie. Zgodnie z hasłem „Wsłuchaj się w historię AK” niedowidzący i niewidomi zyskają też niezbędną wiedzę historyczną. Teksty przygotowali historycy oprowadzający po wystawie, a uzupełnieniem są efekty dźwiękowe, np. odgłos wystrzałów.

Nagrania do pobrania znajdą się na stronie do końca tego tygodnia. Już teraz można natomiast zwiedzać - dotykając. Wybrane elementy wystawy są od początku w zasięgu osób niepełnosprawnych (np. rekonstrukcja czołgu Vickers), teraz ich przybyło. Trasę wyposażono dodatkowo m.in. w makietę rakiety V2 oraz - z myślą o niedowidzących i niewidomych - stworzono repliki niektórych eksponatów, np. wybranych mundurów, pistoletu Walter P38 czy orderu Orła Białego.

Muzeum AK wyprodukowało również repliki guzików według wzoru z 1927 roku, w formie przypinek. Osoby niedowidzące i niewidome otrzymają je na pamiątkę swoich odwiedzin. Na guziku wyraźnie wyczuwalny jest wypukły rysunek orła. Jak zaznaczają przedstawiciele muzeum, warto się pospieszyć, bo pamiątkowe guziki będą rozdawane do wyczerpania zapasów.

Realizacja projektu, w ramach którego dostosowano ekspozycję do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku, kosztowała ponad 31 tys. zł. Projekt uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Kultury (23 tysiące złotych), część kosztów pokryła też Dzielnica II.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski