Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum do remontu

Łukasz Gazur
Zwycięski projekt przebudowy Gmachu Głównego MNK
Zwycięski projekt przebudowy Gmachu Głównego MNK fot. materiały prasowe
Inwestycje. Główna siedziba Muzeum Narodowego w Krakowie będzie modernizowana. Ministerstwo przyznało na 1,2 mln zł przygotowanie projektu. Instytucja czeka też na magazyny.

O tym, że są plany przebudowy Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Krakowie informowaliśmy już w 2014 r. W roku ubiegłym, jeszcze za dyrekcji Zofii Gołubiew, rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na modernizację. Wygrała pracownia Stelmach i Partnerzy. Teraz ich projekty mają szansę się ziścić.

- Dzięki doskonale przygotowanemu wnioskowi do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nasz projekt oceniony został najwyżej. Uzyskaliśmy 1,2 mln zł na przygotowanie projektu wykonawczego - mówi dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. - Regularnie spotykamy się z architektem, który w oparciu o wyniki sądu konkursowego i sugestie jury oraz o oględziny budynku przygotowywać ma projekt przebudowy - dodaje.

Choć powstały przed wojną gmach jest dziś jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków Krakowa, to nieco się zestarzał. Już choćby krzyżowanie się ścieżek zwiedzających ze ścieżkami technicznymi (czyli drogami, którymi np. wnoszone są dzieła sztuki) to w światowych muzeach rzecz nie do pomyślenia. Do tego dodać trzeba, że Gmach Główny stanowi teraz labirynt pomieszczeń ulokowanych na pięciu kondygnacjach, z uchwyconymi 72 różnicami poziomów. To utrudnia prowadzenie działalności muzealniczej. - Pamiętajmy, że rozbudowę zakończono ćwierć wieku temu. Muzealnictwo i myślenie o kształtowaniu przestrzeni wystawienniczych w tym czasie znacznie się zmieniły - mówi dyrektor Betlej.

Kiedy dokładnie?

Przebudowa będzie miała charakter etapowy. Pierwsza część obejmie najstarszy fragment Gmachu Głównego, czyli ok. jednej trzeciej powierzchni obiektu. Dodatkowo w tym etapie przygotowana zostanie działka sąsiadująca z muzeum od strony „Żaczka” pod nowe skrzydło oraz parkingi.

O terminach dyrektor Betlej na razie mówi ostrożnie. Przygotowanie projektu wykonawczego potrwa zapewne do końca roku. Natomiast wnioski o sfinansowanie pierwszego etapu MNK zamierza złożyć już w przyszłym roku. Kiedy dokładnie ruszy remont - nie wiadomo. Trzeba bowiem pamiętać, że rok 2018 jest istotny ze względu na plany wystawiennicze. - Czeka nas wtedy trzecia część tryptyku wystawienniczego - po „Dziedzictwo.pl” i „Stanisław Wyspiański. Katalog zbiorów” przyjdzie czas na wystawę o niepodległości. Trudno sobie wyobrazić, by MNK nie wzięło udziału w obchodach 100-lecia odzyskania suwerenności - zaznacza dyrektor MNK. - Dokładnych dat nie jestem w stanie podać i byłbym nieodpowiedzialny, gdybym to dziś zrobił. Zwłaszcza że trzeba mieć na uwadze dobro przechowywanych u nas zbiorów. Magazyny znajdują się przecież właśnie w Gmachu Głównym - tłumaczy dyrektor Betlej.

Co z magazynami?

Z pewnością w remoncie gmachu pomogłoby powstanie Centrum Konserwacji i Magazynowania, czyli zespołu nowoczesnych magazynów, do których można by przenieść zbiory. Planowano je na terenie Nowej Huty, ale miejsce to stanęło pod znakiem zapytania.

- Muzeum dysponuje środkami na przygotowanie konkursu architektonicznego. Ale musimy zapewnić stabilną perspektywę finansowania tej inwestycji. Gdzie? Odpowiem, gdy zapniemy wszystko na ostatni guzik. Lokalizacja musi uwzględniać potrzeby muzeum. Zmniejszyła się liczba partnerów projektu i na razie zostały z nami dwie instytucje, ale nie możemy zrezygnować z tego wyzwania- dodaje dyrektor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski