Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Historyczne zadba o teren byłego obozu Płaszów

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Szacuje się, że w obozie płaszowskim zamordowano około 8 tysięcy osób. O ofiarach tej zbrodni przypomina tablica pamiątkowa
Szacuje się, że w obozie płaszowskim zamordowano około 8 tysięcy osób. O ofiarach tej zbrodni przypomina tablica pamiątkowa Anna Kaczmarz
Wkrótce Muzeum Historyczne Miasta Krakowa będzie jedynym zarządcą byłego obozu koncentracyjnego. Póki co trwają prace archeologiczne.

est szansa na to, że teren dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu KL Płaszów w końcu zostanie godnie upamiętniony. Do tej pory często służył przede wszystkim spacerowiczom z psami lub młodzieży, która jeździła tam na rowerach crossowych, o czym niejednokrotnie pisaliśmy. Wkrótce zmieni swoje oblicze. Może się tak stać dzięki temu, że zarządcą zostanie Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Michał Niezabitowski, dyrektor MHK, liczy na to, że porozumienie w tej sprawie z krakowską gminą żydowską i gminą Kraków będzie podpisane jeszcze w styczniu.

Obecnie trwają tam prace archeologiczne. Historycy sprawdzą, w jakim stanie zachowały się relikty dawnej zabudowy obozowej. Chcą także odnaleźć miejsca, gdzie znajdują się szczątki więźniów mordowanych przez niemieckich strażników obozowych . W przeszłości były tam odnajdowane kości. Pracownicy Muzeum chcą, aby te miejsca były odpowiednio oznaczone. Poza badaniami trzeba także jeszcze uregulować stan prawny części działek. Niektóre z nich są własnością prywatną.

Ciekawy projekt szykuje się poza terenem byłego obozu, Od strony rezerwatu przyrodniczego Bonarka (teren we władaniu Gminy Miasta Kraków), ma powstać Muzeum Miejsca Pamięci. Projekt budynku został wykonany w 2008 r. Przygotowała go firma Proxima, która wygrała konkurs architektoniczny na zagospodarowanie tego terenu, ogłoszony przez miasto Kraków. Wymaga jednak korekty, ponieważ uwagi zgłosiły środowiska konserwatorskie oraz żydowskie. - Musi powstać dokumentacja zamienna, która uwzględni te zastrzeżenia. Jednym z nich było to, że potrzebne są weryfikujące stan faktyczny badania archeologiczne - przyznaje dyrektor Niezabitowski. Z realizacją projektu pracownicy Muzeum wstrzymają się do momentu ich zakończenia. - Myślę, że badania potrwają do połowy tego roku - dodaje dyrektor.

W budynku znajdą się m.in. sale wystawiennicze, konferencyjne oraz pracownie biurowe. - Chcemy w jak najmniejszym stopniu ingerować w teren obozu, dlatego budynek znajdzie się poza - twierdzi Niezabitowski. Koszty realizacji projektu szacowano na ok. 20 - 30 mln zł, ale zapewne ulegną zmianie po wykonaniu dokumentacji zamiennej.

Z planowanego porozumienia zadowolony jest Tadeusz Jakubowicz, prezes Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie. - To ogromna szansa na to, żeby teren dawnego obozu w końcu zaczął żyć - twierdzi. - Mam nadzieję, że zostaną postawione tam słupy, które będą wyznaczać teren obozu i tablice informacyjne. Muzeum ma świetnych pracowników, którzy znają się na rzeczy. Jestem spokojny - kwituje Jakubowicz.

W dokumentacji zostanie dodatkowo ujęty tzw. Szary Dom (w czasie okupacji był karcerem). Gmina Żydowska jest jego współwłaścicielem. - Moim marzeniem było, aby powstała tam izba pamięci - dodaje Jakubowicz.

Póki co teren byłego obozu należy częściowo do gminy żydowskiej, miasta Kraków i Skarbu Państwa. - Nam zależy na godnym upamiętnieniu tego miejsca, dlatego od lat czynimy starania, by tak się stało - twierdzi Jan Machowski z biura prasowego urzędu miasta Krakowa. Przyznaje, że porozumienie to krok, który przybliża celu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Muzeum Historyczne zadba o teren byłego obozu Płaszów - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski