Muzeum Holocaustu przyjrzy się rotmistrzowi

Muzeum Holocaustu przyjrzy się rotmistrzowi

PS

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

HISTORIA. Walcząca o upamiętnienie osoby rtm. Witolda Pileckiego Fundacja Paradis Judaeorum otrzymała odpowiedź z waszyngtońskiego Muzeum Holocaustu na jej pismo sugerujące uwzględnienie w ekspozycji postaci i dokonań rotmistrza.
W sierpniu 2010 r. fundacja wysłała do waszyngtońskiej Rady Muzeum Holocaustu pismo zawierające sugestię uwzględnienia w ekspozycjach amerykańskich instytucji upamiętniających zagładę narodu żydowskiego postaci i dokonań rotmistrza, który był autorem pierwszych raportów o ludobójstwie Żydów.

Prezes fundacji Michał Tyrpa z Krakowa, zwiedzając muzeum, zauważył bowiem, że nie ma tam ani jednej wzmianki o dokonaniach Pileckiego.

Po ponadrocznym oczekiwaniu i interwencjach 6 lutego do fundacji nadszedł list podpisany przez dr. Stevena Luckerta, kuratora ekspozycji stałej w Muzeum Holocaustu. Luckert pisze w nim, że "Muzeum otrzymuje wiele propozycji dotyczących specjalnych ekspozycji, publicznych programów lub zmian w naszej ekspozycji stałej na temat Holocaustu. Niestety, nie możemy spełnić oczekiwań wszystkich. Stwierdziwszy powyższe, zaznaczam, że Muzeum bardzo uważnie i gruntownie rozważa każdy poważny wniosek dotyczący wprowadzenia zmian w naszej ekspozycji. Ów proces pociąga za sobą obszerne badania istotnych monografii i artykułów naukowych, jak również badanie istniejących materiałów źródłowych. Zamierzam przekazać pański list moim kolegom w Muzeum, tak aby byli oni świadomi pańskich wysiłków i dokonań Witolda Pileckiego w obozie koncentracyjnym i centrum mordowania Auschwitz-Birkenau".

(PS)

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

niestety (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Byli i tacy i tacy.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Tomek (gość)

Zgłoś naruszenie treści

"Zamierzam przekazać pański list moim kolegom w Muzeum, tak aby byli oni świadomi pańskich wysiłków i dokonań Witolda Pileckiego w obozie koncentracyjnym i centrum mordowania Auschwitz-Birkenau"....rozwiń całość

"Zamierzam przekazać pański list moim kolegom w Muzeum, tak aby byli oni świadomi pańskich wysiłków i dokonań Witolda Pileckiego w obozie koncentracyjnym i centrum mordowania Auschwitz-Birkenau". Skandal. Czyli "koledzy z muzeum holokaustu" nie wiedzą, kim by Pilecki, nie wiedzą pewnie o polskim państwie podziemnym pomagającym Żydom, ale za to bardzo chętnie powtarzają każdą plotkę o "polskich antysemitach".zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo