MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum na swoim?

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Muzeum Regionalne obecnie mieści się w „Domu Greckim”
Muzeum Regionalne obecnie mieści się w „Domu Greckim” Katarzyna Hołuj
Myślenice. Gmina planuje budowę siedziby dla Muzeum Regionalnego, które teraz działa w prywatnym obiekcie

Gmina na razie zdradza nic więcej, poza tym, że projekt jest obecnie tematem konsultacji.

Widocznym krokiem w stronę tej inwestycji było wprowadzenie na ostatniej sesji Rady Miejskiej zmiany w budżecie. Na projekt, mapy oraz badania geologiczno-inżynieryjne zabezpieczono 200 tys. zł. - Resztę kwoty gmina zamierza pozyskać ze środków zewnętrznych - mówi Kornelia Pacek z UMiG w Myślenicach.

Muzeum ma powstać na należącej do gminy działce, w okolicy byłego placu targowego (przy ul. Traugutta). Ma to, jak informuje UMiG „zaktywizować okolice rynku”.

Muzeum Regionalne jest w tej chwili najprężniej działającą instytucją kultury w mieście. Rocznie odwiedza je ok. 6000 osób. Powstało w 1929 roku. W czasie II wojny światowej jego zbiory zostały rozproszone, jednak niedługo po jej zakończeniu działacze PTTK przystąpili do jego reaktywowania. Wtedy miało swoją siedzibę w Domu Parafialnym, a w latach 70-tych, kiedy zbiory PTTK przejęło miasto, przeniesiono je go budynku „Domu Greckiego” w którym mieści się do dziś. Obecnie gmina płaci za wynajem tego budynku 6000 zł miesięcznie. Jak do tej pory regularnie przedłużała umowę najmu z właścicielami. Obecna zwarta jest do końca br.

Kilka lat temu, szukając nowej siedziby dla muzeum, gmina prowadziła rozmowy z samorządem województwa na temat ewentualnego przejęcia dworku dolnowiejskiego. Już wtedy mówiło się jednak o tym, że wraz z budynkiem pewnie musiałaby przejąć i utrzymywać Bibliotekę Pedagogiczną, która się w tym budynku mieści.

Była też rozważana koncepcja przeniesienia muzeum do kamienicy Obońskich , do pomieszczeń, które zwolniła Miejska Biblioteka Publiczna. I z tego jednak nic nie wyniknęło. Gmina nie rezygnuje jednak z planów remontu tej najstarszej w rynku kamienicy. Jak informuje UMiG, od 2014 r. istnieje koncepcja programowo-przestrzenna dla kamienicy Obońskich.

- Zakłada ona przebudowę, która ma na celu przeznaczenie pomieszczeń na cele reprezentacyjne. W związku z tym konieczne jest zlikwidowanie barier architektonicznych poprzez budowę windy osobowej i budowę ogólnodostępnych toalet. Ponadto zakłada się łączenie pomieszczeń i wyburzenia ścianek powstałych w XX w. na potrzeby biblioteki.

Ze względu na zabytkowy charakter budynku dodatkowym celem jest przywrócenie jego świetności poprzez przeprowadzenie prac restauratorskich i konserwatorskich detali architektonicznych. Obecnie gmina jest na etapie przygotowań do zlecenia projektu budowlanego w celu uzyskania niezbędnych uzgodnień i pozwoleń, a w następnej kolejności pozyskania środków finansowych na przebudowę obiektu. Termin przebudowy planowany jest na lata 2017-2018 - informuje Kornelia Pacek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski