Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Narodowe w Krakowie nagrodzone za likwidowanie barier

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Nagrodzone Muzeum Książąt Czartoryskich jury uznało za dostępne i przyjazne, a jednocześnie piękne
Nagrodzone Muzeum Książąt Czartoryskich jury uznało za dostępne i przyjazne, a jednocześnie piękne Aneta Zurek / Polska Press
Muzeum Narodowe w Krakowie z dwiema nagrodami w Konkursie „Lider Dostępności” - poinformowało MKiDN. Muzeum Książąt Czartoryskich zostało uhonorowane nagrodą główną w kategorii “obiekt zabytkowy”, a MNK otrzymało Grand Prix konkursu za konsekwentne działania na rzecz dostosowywania kolejnych budynków do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

- Jury przyznając nam Grand Prix doceniło konsekwentne działania na rzecz dostosowywania kolejnych budynków Muzeum Narodowego w Krakowie. W poprzednich edycjach konkursu otrzymaliśmy nagrody w kategorii „obiekt zabytkowy” dla Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach oraz dla Europeum - mówi Iwona Parzyńska z MNK, pełnomocnik ds. osób z niepełnosprawnościami. - Staramy się systematycznie poprawiać dostępność wszystkich naszych oddziałów i dbać o dostępność cyfrową. Przed nami wielki projekt - remont Cracovii, naszego nowego oddziału.

Wszystkie poziomy Pałacu Książąt Czartoryskich zostały dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami narządów ruchu, zwiedzający mają do dyspozycji windy, szerokie korytarze oraz odpowiednio wyposażone toalety na parterze. Dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami uwzględnia to zarówno sale ekspozycyjne, wykładowe, jak i salę edukacyjną. Droga dla osób niewidomych jest oznaczona od wejścia pasami i guzami w polach uwag.

- Nagrodzone Muzeum Książąt Czartoryskich jury uznało za dostępne i przyjazne, a jednocześnie piękne - podkreśla Iwona Parzyńska.

Ale Muzeum Książąt Czartoryskich jest przygotowane nie tylko na wizyty osób z niepełnosprawnością ruchową, na dziedzińcu muzeum znajduje się Miejsce Poznania i Eksperymentu - to rodzaj niskiego, mobilnego mebla z wysuwanymi szufladami i siedziska z miejscami na książki. Miejsce to wyposażone jest w szuflady wypełnione współcześnie wykonanymi kopiami zabytków z kolekcji Książąt Czartoryskich, są tu m.in. siodło, buzdygan, karta Pontyfikału biskupa Erazma Ciołka oraz medal Batorego. Wszystkie szuflady z kopiami zabytków zawierają podpis w językach polskim i angielskim oraz w piśmie brajla. Także opisy zabytków zostały dostosowane dla osób niedowidzących.

W salach wystawowych znajdują się stanowiska ścieżki sensorycznej z edukacyjnymi kopiami wybranych zabytków oraz audiodeskrypcje przeznaczone przede wszystkim dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Z kolei videoprzewodnik w języku migowym ułatwi zwiedzanie osobom z niepełnosprawnością słuchu. Muzeum przygotowało także specjalny przewodnik dla widzów z spektrum autyzmu.

Projekt modernizacji Muzeum Książąt Czartoryskich przygotowało Biuro Projektów Lewicki Łatak, a nowej aranżacji - ART FM.

Organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Fundację Integracja oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich konkurs urbanistyczno-architektoniczny "Lider Dostępności" odbył się już po raz piąty. Jego celem jest promowanie uniwersalnego projektowania i najlepszych rozwiązań architektonicznych oraz urbanistycznych, które pozwalają dostosować budynki i przestrzeń do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Muzeum Narodowe w Krakowie nagrodzone za likwidowanie barier - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski