MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum papieskie na nowe czasy

IF
Do zwiedzania tego muzeum nie będą potrzebne kapcie. Wczoraj oficjalnie zainaugurowano przebudowę wadowickiej kamienicy przy ulicy Kościelnej. Za 2 lata uruchomione zostanie w niej muzeum poświęcone Janowi Pawłowi II, jakiego świat jeszcze nie widział.

Metalowa tuba została wmurowana w ścianę kamienicy. Fot. Mirosław Gawęda

WADOWICE. Za 2 lata otwarta zostanie placówka, jakiej świat nie widział

Inwestycja będzie bardzo kosztowna, może pochłonąć ok. 20 mln zł, ale - zdaniem inicjatorów przedsięwzięcia - warto. Pieniądze na ten cel przekażą ministerstwo kultury i samorząd województwa małopolskiego.

- Muzeum zostanie dostosowane do potrzeb współczesnego odbiorcy. Z biegiem lat coraz więcej będzie osób, które nie pamiętają Jana Pawła II. W muzeum młode pokolenie będzie miało okazję w bardzo nowoczesny i przystępny sposób poznać jakim Ojciec Święty był człowiekiem - mówił ks. Paweł Danek, dyrektor wadowickiego muzeum.

Zwiedzanie całego muzeum ma zająć półtorej godziny. Na czterech kondygnacjach nowego muzeum wykorzystane zostaną nowoczesne technologie, ale jedno nie ulegnie zmianie - to duży pokój, sypialnia i mała kuchnia. To w tych pomieszczeniach mieszkała niegdyś rodzina Wojtyłów.

Cała ekspozycja wadowickiego muzeum powiększy się czterokrotnie - do ponad 1 tys. m kw (obecnie zajmuje 200 m kw.).

- Ekspozycja będzie opowieścią o człowieku - od jego urodzenia do śmierci. Zwiedzający będą mogli poznać atmosferę i realia przedwojennych Wadowic, zobaczyć jak wyglądało mieszkanie Wojtyłów, ale też oddać się refleksji duchowej - mówił dyrektor muzeum.

Dodał, że liczne multimedia i zaskakująco autentyczne elementy ekspozycji oddadzą żywy charakter spotkań Jana Pawła II z ludźmi. Animacje i interakcje ze zwiedzającymi sprawią, że muzeum będzie żyło i zapraszało do powrotów. - To nie będzie muzeum kolekcyjne, to będzie muzeum narracji - mówił projektant Jarosław Kłaput.

Uczestnicy wczorajszej uroczystości komplementowali projekt nowego muzeum. Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz mówił, że muzeum będzie w sposób nowoczesny ukazywać Jana Pawła II. Z kolei wiceminister kultury Piotr Żuchowski mówił, że wadowickie muzeum będzie stanowić ważne miejsce w patrzeniu na dziedzictwo narodowe.

Wczoraj akt erekcyjny podpisali: kardynał Stanisław Dziwisz, wiceminister kultury Piotr Żuchowski, marszałek małopolski Marek Nawara i burmistrz Wadowic Ewa Filipiak oraz... pierwszoklasista Karol Kozioł z Wadowic. Później metalowa tuba została wmurowana w ścianie kamienicy.

Na czas przebudowy dla zwiedzających i pielgrzymów została przygotowana wystawa tymczasowa w sali przy wadowickiej parafii Ofiarowania NMP. Będzie to kopia mieszkania Wojtyłów w skali 1:1.

Mirosław Gawęda

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski