Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Podgórza ma stać się miejscem spotkań oraz integracji lokalnej społeczności

Paulina Szymczewska
Tak będzie wyglądać sala edukacyjna dla dzieci w Muzeum Podgórza
Tak będzie wyglądać sala edukacyjna dla dzieci w Muzeum Podgórza Fot. MHK
Inicjatywy. „Miasto pod kopcem Kraka” - taki tytuł będzie nosić stała wystawa w powstającym właśnie Muzeum Podgórza. Jego otwarcie jest planowane na ostatni kwartał tego roku.

Przypomnijmy, na potrzeby Muzeum Podgórza jest adaptowany budynek dawnego Zajazdu pod św. Benedyktem u zbiegu ulic Limanowskiego i Powstańców Wielkopolskich.

Od kilkunastu miesięcy trwają tam intensywne prace remontowo-budowlane. - Muzeum jest odpowiedzią na oczekiwania lokalnej społeczności, bo to właśnie wśród podgórzan narodziła się idea posiadania placówki, której działalność będzie koncentrować się na historii i współczesności tej części Krakowa - informuje Anna Kandzior-Zug z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, którego oddziałem będzie Muzeum Podgórza.

Przez ostatnie dwa lata zespół pracujący nad koncepcją muzeum spotykał się z mieszkańcami i miłośnikami Podgórza, prezentując im efekty swojej pracy i zachęcając do dzielenia się refleksjami oraz pomysłami. Podgórzanie mieli też możliwość współtworzenia muzeum poprzez przekazywanie pamiątek na ekspozycję i dzielenie się wspomnieniami, które również wzbogacą wystawę.

Działalność nowej placówki będzie dotyczyła całego prawobrzeżnego Krakowa, a tematyka wystawy stałej - zatytułowanej „Miasto pod kopcem Kraka” - skoncentruje się na historii dawnego miasta Podgórze. Będzie opowiadać o jego fenomenie jako miasta wielokulturowego i wielonarodowościowego, o jego spektakularnym sukcesie przemysłowym, a także o mitologii i warstwie legendarnej.

Wystawa zajmie parter Zajazdu pod św. Benedyktem i salę na poziomie -1 (w sumie około 294 mkw.). Jej bohaterem jest miejsce, które z osady rolniczej, z przemysłowym potencjałem, w ciągu niespełna stu lat zamienia się w nowoczesne miasto zamieszkane przez postępowe społeczeństwo, miasto, które w założeniach miało być austriackie, a stało się miejscem, gdzie rozpoczął się proces odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r.

Dzieje Podgórza będą zaprezentowane w układzie chronologiczno-problemowym - od wczesnego średniowiecza do współczesności. Przedstawione zostaną najważniejsze zagadnienia społeczno-kulturalne, gospodarcze i polityczne. Obok zabytkowych artefaktów - autentycznych dokumentów, militariów, fotografii itd. - na ekspozycji pojawią się makiety, instalacje, rekonstrukcje cyfrowe, a także multimedialne prezentacje. W ciąg zwiedzania wpisana jest też ścieżka dziecięca.

Nie zabraknie również miejsca dla mieszkańców Podgórza i lokalnych społeczników, w których głowach narodziła się idea Muzeum Podgórza. Podzielą się oni ze zwiedzającymi swoimi wspomnieniami w formie historii mówionej. Ta część wystawy będzie uzupełniania także po otwarciu - podgórzanie będą m.in. mieli możliwość nagrania swoich wspomnień.

Muzeum Podgórza, poza organizacją wystaw, będzie się zajmować działalnością edukacyjną. Jednak jednym z najważniejszych aspektów jego działalności ma być integracja podgórzan. Stanie się ono centrum spotkań społeczności lokalnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski