Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum w zajeździe jak nowe

Redakcja
Fot. (IF)
Fot. (IF)
MUSZYNA. Pamiątki po dawnych starostach, mieszczanach muszyńskich, Łemkach oraz Żydach zamieszkujących niegdyś uzdrowisko, a także ekspozycję sztuki ludowej z pracami Nikifora na czele można oglądać w Muzeum Regionalnym Państwa Muszyńskiego, które zostało otwarte w sobotę, w zrekonstruowanym budynku XVIII-wiecznego zajazdu.

Fot. (IF)

Zajazd był jednym z najstarszych zabytków w regionie, wchodzącym w skład zespołu dworskiego, z którego do czasów współczesnych zachowały się w Muszynie jeszcze dwa inne obiekty: dwór starostów i kordegarda. Przez niemal pół wieku mieściło się w nim Muzeum Regionalne PTTK. W 1999 roku obiekt przejęła gmina, a eksponaty oddano w depozyt MGOK w Muszynie. Fatalny stan techniczny budynku oraz fakt, że znajdował się on na trasie planowanej obwodnicy spowodowały, że w 2008 roku władze uzdrowiska wystąpiły z wnioskiem o wykreślenie go z rejestru zabytków, rozbiórkę i zrekonstruowanie w nowym miejscu. Przedsięwzięcie zrealizowano za unijne środki w ramach projektu: "Wielofunkcyjne domy w Muszynie, L'ubotinie i Dubovicy - centra rozwoju współpracy transgranicznej Gminy Muszyna i mikroregionów Minčol i Horna Torysa". Budynek został zrekonstruowany w ciągu 7 miesięcy. Całość kosztowała prawie 2,2 mln zł, z czego 1,8 mln zagwarantowała UE. - Zwiedzający mogą ocenić, czy obiekt jest wart tych pieniędzy, ja uważam, że absolutnie tak - mówił podczas sobotniej uroczystości otwarcia muzeum Jan Golba, burmistrz Muszyny. Wraz z Leszekiem Zegzdą, wicemarszałkiem małopolski oraz Józefem Kmiecikiem, prezesem Rembudu - generalnego wykonawcy inwestycji burmistrz przeciął wstęgę, a budynek i zebranych gości wodą święconą oblał obficie ks. Józef Wierzbicki.

Muzeum można zwiedzić przez sześć dni w tygodniu (do najbliższej soboty wstęp wolny). W placówce wyodrębniono dział poświęcony mieszczanom, urządzono gabinet starostów i ekspozycję nieprofesjonalnej sztuki. W sali dedykowanej Łemkowszczyźnie można zobaczyć jak wyglądał piec łemkowski i dowiedzieć się m. in. jak warzono ser owczy i gręplowano wełnę. - Cała ekspozycja będzie miała zaplecze multimedialne. W każdej sali mamy ekran plazmowy, na którym puszczane będą filmy pokazujące historię regionu. Dzięki temu wyjdziemy poza mury tego budynku - mówi kustosz Muzeum Barbara Rucka. Wydany zostanie również przewodnik w języku polskim, słowackim i angielskim.

Izabela Frączek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski