Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum za 9 mln zł, potem dom pielgrzyma

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Na przyszłej ekspozycji znajdą się m.in. makiety obiektów cysterskich
Na przyszłej ekspozycji znajdą się m.in. makiety obiektów cysterskich Wizualizacja PPTT
Uczniowie, seniorzy, a także naukowcy – każda z tych grup znajdzie coś dla siebie na przyszłej ekspozycji w opactwie cystersów. Pierwsi odwiedzający poznają ją w 2020 roku

Jedna oferta wpłynęła na przetarg, w którym poszukiwany był wykonawca prac budowlano-konserwatorskich w ramach tworzenia Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów wraz z Biblioteką w Mogile. Tego zadania chciałaby się podjąć firma budowlana Kasper­czyk. Oferta jest teraz wery­fikowana.

Prace, które powinny zostać wykonane jeszcze w tym roku, to budowa systemu osuszania ścian zewnętrznych obiektu przyszłego muzeum, roboty rozbiórkowe i konstrukcyjne wewnątrz, a także dobudowanie holu wejściowego. To od tych prac rozpocznie się inwestycja opactwa cystersów, warta ponad 9 mln zł.

– Jeszcze we wrześniu musimy wyłonić w kolejnych przetargach wykonawców renowacji i konserwacji tkanin, zabytków z naszego księgozbioru oraz obrazów i skrzyń – wymienia ojciec Mateusz Kawa z opactwa cystersów w Mogile, prokurator klasztoru. Podkreśla, że nie ma czasu na zwłokę: muzeum ma być gotowe do końca 2019 roku (pierwsi odwiedzający wejdą do niego w 2020 r.), a np. prace przy odnowieniu szat liturgicznych z pewnością zajmą dwa i pół roku.

Przypomnijmy: muzeum klasztorne, które będzie opowiadać o cystersach, powstanie w dawnym pałacu opackim i tzw. przeoracie w opactwie w Mogile. Zajmie parter i piwnice (tam będzie m.in. lapidarium) tych budynków, które były sukcesywnie wznoszone i rozbudowywane od XIII do XVII w. i stanowią przedłużenie najważniejszego, wschodniego skrzydła klasztoru. W ramach inwestycji powstanie też biblioteka, która ułatwi wszystkim zainteresowanym dostęp do księgozbioru cystersów.

– Tworzymy muzeum dotyczące historii, duchowości i kultury zakonu cysterskiego, a także przestrzeni wokół nas i wydarzeń związanych z opactwem w Mogile – mówi o. Mateusz Kawa. Ekspozycja będzie też ukazywać rolę i zadania, jakich współcześnie podejmują się cystersi.

Eksponaty, jakie znajdziemy w nowym muzeum, to m.in. dokumenty klasztorne sprzed około 800 lat, starodruki, inkunabuły, „Agenda” opatów mogilskich, iluminowaną w 1531 r. przez Stanisława Samostrzelnika, dwie barokowe drewniane rzeźby lwów, oryginalne kafle renesansowe z przedstawieniami Zygmunta Augusta i Katarzyny Habsburżanki, szaty i naczynia liturgiczne, obrazy... Najstarszym pokazywanym eksponatem będzie skrzynia drewniana, okuwana, z początku XIII wieku.

– Dokumenty czy księgi są obecnie w archiwum, a obrazy wiszą wprawdzie na ścianach, ale większość poza miejscami dostępnymi dla osób z zewnątrz. Teraz je pokażemy – mówi o. Kawa. – A tworzona biblioteka będzie dużym udogodnieniem – odtąd każdy łatwiej i szybciej wypożyczy książki, które są za klauzurą.

Opactwo ma też dalsze plany inwestycyjne. Wśród nich jest urządzenie domu pielgrzyma, tak by w Mogile można się było zatrzymać. W obiekcie byłoby ok. 50 miejsc noclegowych. Jest już projekt, potrzeba jeszcze funduszy. Na cele domu pielgrzyma zakonnicy chcą rozbudować dawne budynki gospodarcze przy murze klasztornym. Ponadto w planach jest stworzenie domu duszpasterskiego i dla organizacji spotkań.

WIDEO: Ryli swoje imiona na Bramie Śmierci. Dwóch Portugalczyków skazanych za niszczenie "dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury" w muzeum Auschwitz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski