Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Ziemi Miechowskiej. Bagnet na broń i... na wystawę

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Dyrektor Muzeum Ziemi Miechowskiej WŁODZIMIERZ BARCZYŃSKI zaprasza na wystawę bagnetów, której wernisaż odbędzie się w niedzielę o godzinie 16.

- Z okazji setnej rocznicy odzyskani niepodległości Muzeum Ziemi Miechowskiej przygotowało wystawę „Bagnety Wielkiej Wojny”. Dlaczego akurat ta część żołnierskiego uzbrojenia zostanie wyeksponowana?
- Okupiona krwią naszych rodaków wolność, oczekiwana od 123 lat i nadzieja rozbudzana kolejnymi zrywami powstańczymi, urzeczywistniła się właśnie po zakończeniu wielkiej wojny, zwanej później I wojną światową. Nasi rodacy walczyli na jej wszystkich frontach, wyposażeni w broń strzelecką. Jednym z bardzo ważnych elementów tej broni był bagnet. Tak się składa, że miechowski historyk Jacek Pajda jest od wielu lat kolekcjonerem tego rodzaju broni białej, a z racji swojego wykształcenia i zamiłowania do militariów, po wielu latach stał się fachowcem w tym zakresie, osobą konsultującą się z największymi autorytetami w tej kwestii. Dlatego z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę prezentujemy wystawę bagnetów z jego kolekcji.

- Trudno było namówić Jacka Pajdę, by pokazał swoje eksponaty?
- Nie, znamy się bardzo długo. Jacek ma do mnie zaufanie i nie było problemu z uzyskaniem dostępu do jego kolekcji. Choć z drugiej strony jest on dość nieufny i osobom nieznanym zbiorów nie pokazuje. A na pewno warto je zobaczyć. Jacek mnóstwo czyta na ten temat. Można go nazwać ekspertem tej dziedzinie. Ma rozległą wiedzę, która pozwala mu rozpoznawać poszczególne typy bagnetów, szabel i innej białej broni.

- Właściciel kolekcji będzie obecny na wernisażu, żeby ewentualnie skorzystać z jego rozległej wiedzy?
- Tak, udało mi się go na to namówić. Będzie obecny i będzie można z nim w niedzielę porozmawiać.

- Czy wśród prezentowanych eksponatów są jakieś wyjątkowe, na które warto zwrócić szczególną uwagę?
- Wystawa jest tak skonstruowana, że obejmuje bagnety używane przez formacje wojskowe trzech państw zaborczych, ale również formacje, w których służyli Polacy. Mamy tu zatem bagnety używane w Legionach czy Błękitnej Armii. Na wystawie prezentujemy też bagnety produkowane przez Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone Ameryki czy przez Japonię. I praktycznie rzecz biorąc z każdej z tych grup udałoby się znaleźć jakiś rzadki egzemplarz. Mamy bagnet saperski wyposażony w piłę. Żołnierze te piły spiłowywali, bo gdy zostali wzięci do niewoli, to od razu zabijano ich jako oprawców. Mamy piękny bagnet do karabinu Gras z klingą w kształcie litery T, z pięknie wygrawerowanym napisem na głowni. Może nie ma tu jednego eksponatu, który by przyćmił resztę, ale na pewno kilka bardzo interesujących można wybrać.

- Jak długo kolekcję będzie można oglądać w muzeum?
- Tak, jak napisaliśmy w informatorze, chcemy, aby można ją było odwiedzać do marca.

- Jeżeli chodzi o okres I wojny światowej, to Miechów zawsze będzie się kojarzył z przejściem kampanii kadrowej. To wydarzenie symboliczne, którego pamięć do dzisiaj się kultywuje. A co wiadomo o tym, co działo się w mieście w 1918 roku?
- Nie ma ten temat zbyt wielu źródeł pisanych, ale my z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości wydaliśmy drugi numer biuletynu historycznego, tzw. Szkiców Historycznych Miechoviana. Pierwszy ukazał się w 2002 roku i był związany z poświęceniem odnowionej miechowskiej bazyliki. Natomiast w obecnym wydaniu znalazły się artykuły różnych autorów, którzy przypominają dzieje ziemi miechowskiej w okresie I wojny światowej. To wydawnictwo będzie uzupełnieniem naszej wystawy, które pozwoli na poszerzenie wiadomości na temat tamtego okresu. Dlatego nawet jeżeli ktoś nie jest miłośnikiem militariów, to też coś dla siebie znajdzie.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: 12 listopada wolny od pracy, ale nie dla wszystkich

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Muzeum Ziemi Miechowskiej. Bagnet na broń i... na wystawę - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski