Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyczna Pascha

Paweł Gzyl
Rene Jacobs zaprezentuje z Akademie Für Alte Musik Berlin i RIAS Kammerchor „Pasję” Bacha
Rene Jacobs zaprezentuje z Akademie Für Alte Musik Berlin i RIAS Kammerchor „Pasję” Bacha Fot. Archiwum organizatorów
Mistyczne dzieła muzyki dawnej zabrzmią na koniec Wielkiego Tygodnia

Przed nami finał festiwalu muzyki dawnej – „Misteria Paschalia” – który od czwartku do niedzieli rozegra się w różnych lokacjach Krakowa i okolic. Czego możemy się spodziewać?

W czwartkowy wieczór w Sali Audytoryjnej ICE Kraków zabrzmi „Pasja” Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Akademie Für Alte Musik Berlin i RIAS Kammerchor pod dyrekcją René Jacobsa. Założona w Berlinie w 1982 orkiestra kameralna, znana również jako Akamus, cieszy się zasłużoną renomą. Trwająca ponad 30 lat współpraca z René Jacobsem zaowocowała wieloma świetnymi produkcjami operowymi i oratoryjnymi.

Wielki Piątek to dzień szczególny dla wszystkich chrześcijan. Tego wieczora w Filharmonii Krakowskiej zabrzmi „La Sete di Cristo” Bernardo Pasquini. Dzieło zaprezentuje Academia Montis Regalis – barokowa orkiestra, wykonująca repertuar pochodzący z XVII–XVIII wieku według kryteriów historycznych i na instrumentach z epoki. Dyrygować będzie Alessandro de Marchi.

W sobotę wszyscy uczestnicy festiwalu zostaną przetransportowani do Wieliczki. W Kaplicy św. Kingi w tamtejszej kopalni soli usłyszą oni „Leçons de Ténebres” Marc–Antoine Charpentiera i Françoisa Couperina. Zagra i zaśpiewa Les Talens Lyriques – zespół założony w 1991 roku przez Christophe’a Rousseta. Sceniczne prezentacje formacji kładą nacisk na wokalną stronę kompozycji oraz teatralny aspekt koncertów.

Na zakończenie tegorocznej edycji „Misteriów Paschaliów” organizatorzy festwialu zapraszają swych widzów ponownie do ICE Kraków. W pierwszy dzień Wielkanocy zabrzmi w tamtejszej Sali Audytoryjnej „Jephtha” George’a Friderica Handla. W roli głównej pojawi się Accademia Bizantina pod batutą Ottavio Bantone – działająca od 1983 roku grupa wyspecjalizowana w wykonawstwie muzyki XVII i XVIII wieku na oryginalnych instrumentach i zgodnie z prawidłami historycznymi. Towarzyszyć jej będzie chór kameralny Capelli Cracoviensis.

Czwartek – niedziela, 2–5 kwietnia, godz. 20, różne sale

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski