MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzyczna podróż z klasykami wiedeńskimi, czyli koncerty z serii Musica Ars Amanda

OPRAC.:
Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Joanna Konarzewska
Joanna Konarzewska K. Mika
W czwartek 19 stycznia o godz. 18 w sali koncertowej przy ulicy Zwierzynieckiej 1 odbędzie się koncert Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Przemysława Fiugajskiego. Wydarzenie zatytułowane „Muzyczne podróże po Europie – Hallo Österreich!” to kolejna odsłona cyklu koncertów dla młodzieży Musica Ars Amanda.

Wzrosła liczba działalności gospodarczych i spółek z kapitałem ukraińskim

od 16 lat

W obecnym sezonie artystycznym koncerty z serii Musica Ars Amanda przenoszą słuchaczy w różne miejsca na świecie prezentując kulturę, tradycję oraz ciekawostki z rozmaitych stron Europy. Po muzycznej podróży do Czech, Ukrainy i Norwegii przyszedł czas na Austrię, która kojarzy się nie tylko z muzycznym dziedzictwem rodziny Straussów, ale także z klasykami wiedeńskimi – Josephem Haydnem, Wolfgangiem Amadeusem Mozartem i Ludwigiem van Beethovenem, których twórczość stała się filarem klasycznych form muzycznych oraz smaku i gustu doby klasycyzmu.

Wraz z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, którą poprowadzi Przemysław Fiugajski, obecny dyrektor artystyczny Filharmonii Gorzowskiej, soliści – skrzypkowie Joanna Konarzewska i Szymon Naściszewski oraz trębacz Wojciech Kaszuba zaprezentują publiczności dzieła autorstwa dwóch spośród wspomnianych klasyków wiedeńskich – Mozarta (Concertone C-dur na dwoje skrzypiec) i Josepha Haydna (Koncert na trąbkę i orkiestrę Es-dur).

Soliści koncertu na co dzień grają w Orkiestrze Filharmonii Krakowskiej. Joanna Konarzewska – koncertmistrzyni Orkiestry FK, ma na swoim koncie laury konkursów muzyki kameralnej i skrzypcowej, w tym m.in. Den Danske Strygerkonkurrence; Szymon Naściszewski oprócz wykonawstwa muzyki skrzypcowej – zarówno solowej, jaki i kameralnej, kształci się obecnie w zakresie dyrygentury orkiestrowej; zaś Wojciech Kaszuba jest zwycięzcą Ogólnopolskiego Konkursu Instrumentów Dętych Blaszanych w Katowicach (2019) oraz laureatem drugich nagród w międzynarodowych konkursach w Łodzi, Brnie, Dąbrowie Górniczej i Krapkowicach.

Jak na koncert edukacyjny przystało, oprócz części muzycznej nie zabraknie także wprowadzenia do repertuaru i przedstawienia najciekawszych faktów z życia kompozytorów. Prelekcję podczas koncertu Musica Ars Amanda wygłosi Paulina Zgliniecka-Hojda.

Dzień później, w piątek 20 stycznia o godz. 18, ten sam koncert zaprezentowany zostanie publiczności tarnowskiej zgromadzonej w Zespole Szkół Muzycznych przy ulicy Lippóczyego 4. Wydarzenie to organizowane jest w ramach współpracy regionalnej, realizowanej przez zespoły Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie koncertujące w całej niemal Małopolsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Muzyczna podróż z klasykami wiedeńskimi, czyli koncerty z serii Musica Ars Amanda - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski