Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyczne rarytasy domu aukcyjnego dziś idą pod młotek

AGNIESZKA MALATYŃSKA-STANKIEWICZ
Skrzypce Testorego z 1740 r. FOT. ORGANIZATOR AUKCJI
Skrzypce Testorego z 1740 r. FOT. ORGANIZATOR AUKCJI
AUKCJA. Skrzypce z 1740 roku, będące dziełem włoskiego lutnika Carlo Antonio Testorego z Mediolanu, zostaną wystawione na sprzedaż za 330 tys. zł. Będą licytowane podczas pierwszej w Polsce aukcji skrzypiec - w sobotę w Krakowie.

Skrzypce Testorego z 1740 r. FOT. ORGANIZATOR AUKCJI

Wzorem innych krajów, takich jak Niemcy czy Wielka Brytania, w Krakowie rozpoczyna działalność Dom Aukcyjny Instrumentów Smyczkowych Violini-Cracovia. Będzie się specjalizował w aukcjach instrumentów smyczkowych, akcesoriów oraz literaturze im poświęconej. - Skrzypcami zajmuję się już ponad 10 lat. Jeździłem do Niemiec i uczyłem się jak przeprowadza się takie aukcje. Teraz postanowiłem tę wiedzę wykorzystać w Polsce - mówi Eduard Pazhik, założyciel Violini-Cracovia, organizator licytacji.

Na aukcję udało się zgromadzić około 60 instrumentów - w tym oprócz skrzypiec kilka altówek i wiolonczel - pochodzących z dziewięciu miast w Polsce. Rarytas pierwszej aukcji, czyli skrzypce z 1740 roku, a więc z czasów Stradivariusa, zrobione też przez włoskiego mistrza, ale nie z Cremony lecz z Mediolanu Carlo Antonio Testorego, trafiły na aukcję z Niemiec. - Około 30 instrumentów wystawionych do licytacji, to egzemplarze bardzo dobrej jakości - tłumaczy Eduard Pazhik. - Instrument Testorego, nasza aukcyjna perełka ma przepiękny dźwięk.

Nie lada gratką aukcji są też skrzypce pochodzące z 1848 roku z Wiednia, których autorem jest Gabrielis Lembock. Wystawione zostały za 96,5 tys. zł.

Aukcja skierowana jest nie tylko do środowiska muzycznego - oferty zostały rozesłane do polskich skrzypków - ale także do kolekcjonerów i inwestorów. - Skrzypce mogą być doskonałą inwestycją, podobnie jak dzieła sztuki. Dobre, stare egzemplarze, zrobione przez mistrzów lutników, ciągle zyskują na cenie, niezależnie od wahań rynku kapitałowego - tłumaczy Eduard Pazhik, podkreślając jednocześnie, że aukcje pragnie organizować nie rzadziej niż trzy razy w roku.

Nieprzypadkowo Kraków stał się miejscem, gdzie działalność rozpoczyna Violini-Cra-covia. Miasto w przeszłości było głównym ośrodkiem lutniczym w Polsce.

Aukcja rozpocznie się w sobotę, 19 października, o godz. 13, w Domu Polonii w Krakowie. Wcześniej, od godz. 11, można oglądać instrumenty. Katalog: www.violini-cracovia.com.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski