Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyczny spacer po zabytkach Krakowa. Niebawem rozpocznie się festiwal "Muzyka w Starym Krakowie"

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Pierwsza edycja festiwalu "Muzyka w Starym Krakowie" odbyła się 45 lat temu. Od tej pory festiwal łączy muzyków z całego świata z krakowską publicznością.
Pierwsza edycja festiwalu "Muzyka w Starym Krakowie" odbyła się 45 lat temu. Od tej pory festiwal łączy muzyków z całego świata z krakowską publicznością. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
W połowie sierpnia rozpocznie się jeden z najstarszych polskich festiwali. "Muzyka w Starym Krakowie" po raz 46. skupi wybitnych muzyków, którzy w kilkunastu zabytkowych przestrzeniach miasta zaprezentują wybrany przez siebie repertuar.

FLESZ - Polacy wrócili do fast foodów

od 16 lat

Siedemnaście dni między 15 a 31 sierpnia wypełni siedemnaście koncertów muzyki poważnej od średniowiecza po współczesność. Uznani artyści i młodzi obiecujący muzycy będą występować w zabytkowych wnętrzach świątyń - w tym Kościoła na Skałce, Bazyliki Bożego Ciała, Dominikanów czy synagogi Tempel - salach muzeów i na scenach Akademii Muzycznej oraz Filharmonii. W ten sposób festiwal "Muzyka w Starym Krakowie" zabierze na wyjątkową wędrówkę po zabytkach Krakowa już po raz 46. Tym razem pod hasłem "Artyści Krakowa swemu miastu".

W sytuacji pandemii zorganizować festiwal w skali międzynarodowej jest trudno. I dlatego też postanowiłem, że ten festiwal poświęcimy naszym polskim artystom z Krakowa, których mamy bardzo wielu, i bardzo dobrych, światowej klasy. Zrobimy to dla naszego miasta - mówi twórca i dyrektor festiwalu Stanisław Gałoński.

Festiwal zainauguruje 15 sierpnia w Bazylice Bożego Ciała recital organowy Andrzeja Białki, który zasłynął wykonaniem wszystkich dzieł organowych Bacha. I właśnie utwory tego kompozytora będą stanowiły główną cześć koncertu, a dopełnią go kompozycje zmarłego 30 lat temu Messiaena i współczesnego szwajcarskiego organisty Guy Boveta. Utwory Bacha wybrzmią też z końcem festiwalu. 30 sierpnia w Kościele Ewangelickim przy ulicy Grodzkiej 58 zaprezentuje je klawesynistka Elżbieta Stefańska wraz z grupą młodych wirtuozów muzyki dawnej.

Zestaw nazwisk występujących na festiwalu pokazuje, jak wiele polscy artyści wnoszą w kulturę nie tylko polską, ale też i światową. Bo to są ci muzycy, którzy są związani z naszym miastem, ale często działają zagranicą, jak chociażby słynny Daniel Stabrawa - skrzypek z Krakowa, który przez kilkadziesiąt lat był pierwszym koncertmistrzem w Filharmonii Berlińskiej i wniósł ogromny wkład w kulturę światową. Takich artystów na festiwalu jest o wiele, wiele więcej - mówi Agnieszka Malatyńska.

Daniel Stabrawa z Marią Rabenberg (skrzypce) i Ignacym Miecznikowskim (altówka) wykonają utwory Charlesa Bériota, Mozarta i Zoltána Kodály'a. Ich koncert odbędzie się 21 sierpnia w Auli Akademii Muzycznej "Florianka" przy ul. Sereno Fenna 15. Na festiwalowej estradzie wystąpią także zespoły, m.in. Collegium Zieleński i Królewscy Rorantyści pod kierunkiem Stanisława Krawczyńskiego, Octava Ensemble, Veramo String Quartet, Triplum czy Sei Terre Sekstet Wokalny.

Na festiwalu nie zabraknie również krakowskich aktorów. Jerzy Stuhr weźmie udział w programie "Słowem i muzyką opowiedziane", który 22 sierpnia w synagodze Tempel połączy kompozycje Bacha, Mozarta, Kilara, Morricone i Chajdeckiego oraz teksty - "Bajki nie tylko dla dzieci". Natomiast wraz z żeńskim zespołem wokalnym Flores Rosarum 29 sierpnia w Kościele św. św. Piotra i Pawła wystąpi Dorota Segda, przedstawiając modlitwy żyjącej w XII wieku św. Hildegardy z Bingen.

Festiwal odbywający się w Krakowie od 45 lat ma charakter wykonawczy. Oznacza to, że do udziału w nim zapraszani są najciekawsi i najlepsi wykonawcy, którym organizatorzy pozostawiają dowolność, co do prezentowanego programu.

Taka postawa daje gwarancję, że artysta wykona to, co mu w duszy gra, a więc zaprezentuje się z jak najlepszej strony, przez co publiczność otrzyma najlepsze wykonania - podkreśla Stanisław Gałoński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski