Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyka etno z całego świata pod Tatrami

(GZL)
Zakopane do niedzieli będzie pełne muzycznych barw
Zakopane do niedzieli będzie pełne muzycznych barw Fot. Tomasz Mateusiak
Muzyka. Końcówka sierpnia upłynie w Zakopanem pod znakiem world music, dzięki 48. już edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.

Stolica polskich Tatr żyje już folklorem z różnych stron świata od czwartku. Muzyka, śpiew i taniec z festiwalowej wioski ulokowanej na Dolnej Równi Krupowej docierają we wszystkie zakątki miasta. Muzykanci, śpiewacy i tancerze występują na Kasprowym Wierchu, nad Morskim Okiem, ale również na Gubałówce.

W tegorocznym festiwalu udział biorą zespoły z Albanii, Bułgarii, Hiszpanii, Indii, Indonezji, Meksyku, Norwegii, Rosji, Rumunii, Słowacji, Turcji, Węgier, Włoch, a także reprezentacja Związku Podhalan w Ameryce Północnej.

W programie można znaleźć również cztery polskie zespoły zakwalifikowane podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu - Przyszowianie z Przyszowej, Słopnicki Zbyrcok ze Słopnic, Spod Kicek z Mordarki i Skalni z Krakowa. Funkcję gospodarza pełni regionalny zespół Giewont z Zakopanego.

- Na niezwykle bogaty i różnorodny program festiwalu składają się występy zespołów prezentujących góralski folklor z całego świata i rywalizujących o „Złote Ciupagi”, a także liczne imprezy towarzyszące. Pokazują one piękno ludowej tradycji oraz ogromną troskę o zachowanie jej autentyzm i przekazanie następnym pokoleniom - mówi Agnieszka Gąsienica-Giewont, dyrektor artystyczna festiwalu.

Zwraca ona również uwagę, że siłą zakopiańskiego festiwalu jest sięganie do korzeni i do dziedzictwa przodków. - Wyjątkowa jest także jego konkursowa formuła, która wyróżnia go wśród innych podobnych wydarzeń w Polsce i na świecie. To dzięki niej festiwal uznawany jest nie tylko za jeden z największych i najstarszych, ale także za najbardziej prestiżowy. Tym samym doskonale promuje on polską kulturę ludową, podhalański folklor i jest wizytówką Zakopanego - stwierdza Gąsienica-Giewont.

Z zakopiańską imprezą nierozłącznie związane są takie wydarzenia, jak ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej, Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, wystawa owczarków podhalańskich, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych oraz cieszące się wielkim zainteresowaniem warsztaty sztuki ludowej i animacje dla dzieci.

Motywem przewodnim festiwalu w tym roku jest taniec, któremu poświęcone są warsztaty folklorystyczne oraz międzynarodowa konferencja naukowa. To doskonała okazja do pogłębienia wiedzy i wymiany doświadczeń dla teoretyków i praktyków na co dzień zajmujących się folklorem.

W Zakopanem warto również obejrzeć cztery festiwalowe wystawy- w tym prezentującą prace laureatów konkursu fotograficznego „Żywioł Folkloru.

Podczas Festiwalu odbędzie się również konkurs na najpiękniejszą góralkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski