Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyka góralska, organy i filozofia Tischnera. „Sacrum po góralsku” w Krakowie i Miechowie

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Kapela Góralska Jaśka Kubika z Krościenka
Kapela Góralska Jaśka Kubika z Krościenka ARS PRO ARTE
Wielobarwny spektakl, pełen dynamiki i różnorodności form artystycznych, na który złoży się muzyka muzyka organowa i góralska oraz fragmenty „Filozofii po góralsku” ks. prof. Józefa Tischnera to wydarzenia, które odbędą się w najbliższy weekend. W sobotę, 22 października o godz. 19.00 „Sacrum po góralsku” będzie można usłyszeć w bazylice Grobu Bożego w Miechowie (ul. Warszawska 1), a dzień później, w niedzielę, 23 października o godz. 19:00 widowisko słowno-muzyczne zagości w krakowskiej bazylice Jezuitów przy ul Kopernika 26. Wstęp wolny.

Jak wzmocnić się po COVID-19? Zobacz porady lekarza

od 16 lat

Wielobarwny, interdyscyplinarny spektakl „Sacrum po góralsku” stanowi niezwykłe i unikatowe połączenie muzyki organowej inspirowanej tradycją staropolską oraz improwizacjami organowymi wywodzącymi się z folkloru, z rdzenną muzyką góralską w wykonaniu muzyków z Pienin. Całość tej mieszanki muzycznej dopełnią zanurzone w góralszczyźnie teksty filozoficzne ks. Józefa Tischnera.

Do udziału w koncercie została zaproszona znakomita Kapela Góralska Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem, jako jedyna spadkobierczyni ludowej tradycji pienińskiej, nie tylko wykonuje tradycyjną muzykę górali pienińskich, ale też gra na tradycyjnych instrumentach wykonanych przez miejscowych lutników. Muzycy Kapeli wystąpią w niezwykłym koncercie wraz z wybitnym wirtuozem organów prof. Markiem Stefańskim. Natomiast obszerne fragmenty „Filozofii po góralsku” ks. Józefa Tischnera zabrzmią w interpretacji jednego z najbardziej rozpoznawalnych aktorów, Piotra Cyrwusa, pochodzącego z górskiego Waksmunda.

„Uniwersalne przesłanie, jakim są teksty jednego z najwybitniejszych filozofów XX wieku, wyrażone żywą, góralską gwarą, podszyte jedynym w swoim rodzaju humorem i epatujące ponadczasową mądrością, brzmią nadzwyczaj autentycznie w kolorycie góralskiej muzyki, charakterystycznych rytmów i brzmienia ludowych instrumentów: skrzypce, oktawki, basy, piszczałka, dzwonki. Do tego osobliwego kolorytu dochodzi brzmienie organów” – zapowiadają organizatorzy wydarzenia Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE.

Koncerty poświęcone są pamięci Władysława Radwana, który przez czterdzieści lat był organistą w bazylice Jezuitów w Krakowie, komponował i opracowywał muzykę sakralną, która na stałe weszła do kanonu tej sztuki. Spod jego ręki wyszło liczne grono organistów dbających o poziom muzyki w krakowskich kościołach. Wydarzenia „Sacrum po góralsku” odbędą się w setną rocznicę urodzin i trzydziestą piątą rocznicę śmierci organisty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Muzyka góralska, organy i filozofia Tischnera. „Sacrum po góralsku” w Krakowie i Miechowie - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski