Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyka nie tylko z Ziemi obiecanej

Marek Długopolski(DMA)
Kościół w Binarowej stał już w 1500 roku
Kościół w Binarowej stał już w 1500 roku Fot. MOT
Muzyka zaklęta w drewnie. W kościele św. Michała Archanioła w Binarowej wystąpi łódzki Apertus Quartet

Ziemia obiecana”, „Jak rozpętałem II wojnę światową”, „Noce i dnie”, „Stawka większa niż życie”, „Miś Uszatek”, „07 zgłoś się”. Co łączy te bardzo różne filmy? - Świetne, wszystkim doskonale znane tematy muzyczne - podkreśla Anna Franik, dyrektor artystyczny Festiwalu „Muzyka zaklęta w drewnie”. - A także łódzki Apertus Quartet, który wykona je podczas niedzielnego koncertu „Muzyka Ziemi Obiecanej” w Binarowej - dodaje.

W kościele św. Michała Archanioła zabrzmią m.in. słynne walce Wojciecha Kilara z „Ziemi obiecanej” i Waldemara Kazaneckiego z „Nocy i dni”, a także ballada Włodzimierza Korcza z serialu „07 zgłoś się”. Nie zabraknie też muzyki skomponowanej przez Piotra Marczewskiego („Kariera Nikodema Dyzmy”, „Daleko od szosy”), Zdzisława Szostaka („Listy miłosne”), Henryka Kuźniaka („Vabank”, a także „Taniec żydowski” z „Mó- wili, że lewituje”) oraz Piotra Hertla („Granica” i „Miś Uszatek”). Kunszt Jerzego Matuszkiewicza zaprezentowany zostanie przez motywy muzyczne z „Podróży za jeden uś- miech”, „Jak rozpętałem II wojnę światową”, „Nie lubię poniedziałku”, a także „Małżeństwa z rozsądku”.

Dlaczego w Binarowej zabrzmi muzyka akurat z tych filmów? Kluczem jest tu „Hollyłódź” - wszystkie obrazy powstały bowiem w czasach filmowej świetności Łodzi. - To prawda, że „Muzyka Ziemi Obiecanej” posiada łódzki rodowód. Odwołuje się on jednak do najpiękniejszych kart historii polskiego powojennego kina. Myślę, że w Binarowej muzyka ta brzmieć będzie wyjątkowo pięknie - dodaje Anna Franik. Wspomnieć jeszcze trzeba, że muzykę dla Apertus Quartet zaaranżowali najzdolniejsi łódzcy kompozytorzy młodego pokolenia.

Żywiołowy kwartet powstał w 2007 roku. Stworzyły go absolwentki Akademii Muzycznej w Łodzi, a także artystki Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Na koncie mają już m.in. płytę „Different Choice”, nagraną wspólnie z saksofonistą jazzowym Andrzejem Olejniczakiem, muzykę do filmów „Daas” Adriana Panka, a także „Żyć nie umierać” Macieja Migasa.

Małopolska odda im we władanie jedno z najwspanialszych dzieł drewnianej architektury sakralnej - kościół św. Michała Archanioła w Binarowej. Jego klasę docenili światowi eksperci, wpisując w 2003 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. „Harmonijne połączenie walorów historycznych, architektonicznych i artystycznych, najcenniejsza polichromia spośród wszystkich drewnianych kościołów Małopolski” - tak brzmiało uzasadnienie wpisania na prestiżową listę.

Niewielki kościół w Binarowej stał już w 1500 roku. - Stanowi teraz imponującą galerię sztuki - podkreśla Paweł Mierniczak, dyrektor Małopolskiej Organizacji Turystycznej. - Na jego ścianach odnajdziemy tzw. Biblię pauperum czyli Biblię dla ubogich. Malowidła powstały w nim nie tylko po __to, aby zachwycać, ale także uczyć - dodaje. Jeśli będziemy skrupulatni, to wśród malowideł odnajdziemy też np. anioły z… wąsami. Nie można pominąć bezcennych gotyckich rzeźb Matki Bożej z Dzieciątkiem oraz świętych dziewic: Małgorzaty, Doroty, Katarzyny i Barbary z końca XIV stulecia.

Niedzielny koncert rozpocznie się o godz. 18. Wstęp oczywiście wolny. - To doskonała okazja, aby wyruszyć na __małopolski Szlak Architektury Drewnianej - kusi dyrektor Mierniczak.

Za tydzień finał „Muzyki zaklętej w drewnie”. Przed kościołem św. Leonarda w Lipnicy Murowanej usłyszymy Grzegorza Turnaua i Roberta Kubiszyna w „Wieczorze sowich piosenek”.

10. edycja „Muzyki zaklętej w Drewnie”

28 sierpnia, godz. 17 Lipnica Murowana - kościół św. Leonarda (w 2003 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO) - Grzegorz Turnau i Robert Kubiszyn - „Wieczór sowich piosenek”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski