Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyka odnaleziona na zamku

Redakcja
Dębno i jego sztandarowa budowla - zabytkowy zamek- znane są doskonale turystom z całego kraju. Miejscowość rozsławiona została przede wszystkim dzięki organizowanym tutaj corocznie turniejom rycerskim "O Złoty Warkocz Tarłówny", które przyciągają tutaj kilkunastotysięczną widownię. Być może te turnieje i niepowtarzalna, tajemnicza atmosfera zamkowych wnętrz sprawiły, że od kilku lat odbywają się tutaj koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej. W tym roku będzie to koncert szczególny, nawiązujący w swojej formie i treści do osławionych turniejów.

DśBNO. Pieśni i hymny rycerskie

   Współorganizatorami koncertu, który w kalendarzu dziesiątego już festiwalu ujęty został pod datą 9 maja, są wójt gminy Dębno Grzegorz Brach oraz Dębińskie Centrum Kultury. Tym razem wystąpi węgierski zespół wokalno-instrumentalny KECSKES z repertuarem opartym na pieśniach i hymnach rycerskich Węgier i Siedmiogrodu. W repertuarze tym dominują utwory pochodzące z drugiej połowy XVII wieku i początku XVIII wieku.
   Trwają już przygotowania do tego blisko godzinnego koncertu, w którym zaprezentuje się 10-osobowa grupa muzyczna pod kierunkiem Andrasa Kecskesa. Wprawdzie do imprezy pozostało jeszcze sporo czasu, ale warto już dzisiaj przybliżyć nieco melomanom dorobek węgierskich muzyków. Służyć ma ta informacja zachęcie do wzięcia udziału w koncercie, na który wstęp jest bezpłatny.
   Założyciel i kierownik artystyczny zespołu, Andras Kecskes, od początku swojej kariery muzycznej interesował się kulturą odległych wieków. Właśnie dlatego w wiedeńskiej Akademii Muzycznej studiował grę na lutni i gitarze. Później dołożył jeszcze do tego zgłębianie tajników gry na violi di gambie. Swój kunszt doskonalił w Mozarteum w Salzburgu oraz w Insbrucku. Wreszcie sam w wielu zakątkach Europy był wykładowcą na kursach mistrzowskich.
   Założony przez niego zespół powstał w 1977 roku i już po dwunastu miesiącach z powodzeniem wystąpił na festiwalu w belgijskiej Brugii. Kecskes od początku dbał, aby wykonywana przez grupę dawna muzyka odpowiadała jej oryginalnemu brzmieniu, mimo że większość członków zespołu gra na instrumentach współczesnych. A jest to muzyka sięgająca nawet do czasów dworów władców arabskich, tureckich, perskich, czasami zahaczająca nawet po X wiek.
   Jakiego używają instrumentarium? Są to lutnie: altowa, basowa, perska i korbowa, kobza strunowa, tambur, dudy, fujarki, drumla, bębny, piszczałka turecka, capricorno, harfa, dzwony, psalterium, piszczałka szamańska i fanfary. Już choćby dla poznania tych egzotycznych instrumentów warto wybrać się na zamek w Dębnie 9 maja. Bo ten koncert poza walorami estetycznymi niesie w sobie spory element edukacyjny
i poznawczy.
   Zespół KECSKES koncertował do tej pory w wielu krajach Europy, a także w USA, Kanadzie, Japonii, Australii i Chinach. Muzycy sami organizują wiele imprez sięgających czasów renesansu i baroku. Nagrali też kilka krążków CD.
   Organizatorzy majowego koncertu liczą na sporą frekwencję podczas majowego koncertu, dotychczas organizowane imprezy w ramach Festiwalu Muzyki Odnalezionej były zawsze bardzo udane. Jeśli dopisze pogoda, to koncert odbędzie się na dziedzińcu zamkowym o zmroku, w tajemniczej atmosferze potęgowanej światłem pochodni.
Zofia Sitarz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski