Muzyka pod Tatrami

Redakcja

Polacy i Słowacy – jak dobrze się znamy? Mieszkamy obok siebie, ale niewiele wiemy o kulturze i atrakcjach turystycznych sąsiada. Dlatego powstał projekt „Muzyka pod Tatrami”.

To wspólne przedsięwzięcie Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem, będącego Oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie, oraz Zamku Orawskiego, który jest Oddziałem Muzeum Orawskiego P.O. Hviezdoslava. Ma ono sprawić, że pogranicze stanie się jeszcze bardziej atrakcyjne turystycznie.

Projekt składa się z części artystyczno–edukacyjnej i inwestycyjnej. Pierwsza z nich ma na celu propagowanie dziedzictwa kulturowego i turystycznych atrakcji partnerów poprzez wspólne koncerty w Zakopanem i na Zamku Orawskim z udziałem wykonawców polskich i słowackich, a także warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży z obu stron granicy. Koncerty wykonają artyści profesjonalni i uczniowie szkół artystycznych. W repertuarze znajdzie się muzyka Karola Szymanowskiego, a także innych kompozytorów, polskich i słowackich, dla których inspiracją były Tatry.

Wakacyjne warsztaty dla dzieci oparte będą na innowacyjnej formule łączącej improwizacje muzyczne i poszukiwania nowych dźwięków. W grze miejskiej dzieci z Polski i Słowacji będą podążać śladami Karola Szymanowskiego.

Działania inwestycyjne obejmą budowę Centrum Turystycznego pod Zamkiem Orawskim oraz odnowę i uatrakcyjnienie aranżacji Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem. Nowoczesną aranżację muzeum zapewni stworzenie systemu multimedialnego, prezentującego życiorys kompozytora na ekranach dotykowych oraz takie przedstawienie pozostałych pamiątek, obrazów i zdjęć, by jak najwięcej mówiły o artyście oraz jego czasach. Zwiedzający mieliby również możliwość obejrzenia filmów biograficznych i muzycznych oraz przejrzenia albumów fotograficznych ukazujących zdjęcia rodzinne, zakopiańskie i muzyczne.

Więcej informacji:

www.muzeum.krakow.pl

PROGRAM LETNICH KONCERTÓW:

9 lipca 2011, godz. 19.00

MIEJSCE: Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma

WYKONANIE: Joanna Marcinkowska – recital fortepianowy

PROGRAM: Chopin, Szymanowski, Liszt

6 sierpnia 2011, godz. 19.00

MIEJSCE: Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma

WYKONANIE: Marta Kowalczyk – skrzypce, Krzysztof Stanienda – fortepian

PROGRAM: Szymanowski, Bartók, Wieniawski

12 sierpnia 2011

MIEJSCE: Zamek Orawski

WYKONANIE: Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna

PROGRAM: Kompozytorzy polscy i słowaccy

28 sierpnia 2011, godz. 19.00

MIEJSCE: Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma

WYKONANIE: Zespół Da Camera

PROGRAM: Muzyka barokowa

11 września 2011

MIEJSCE: Galeria Miejska, Zamek Orawski

WYKONANIE: Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna

PROGRAM: Kompozytorzy polscy i słowaccy

Koncerty potrwają do 29 grudnia.

R E K L A M A

Wideo

Dodaj ogłoszenie