Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Muzyka tamtych dni”. Krakowski bard muzycznie świętuje 80. urodziny

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
„Muzyka dawnych dni” to płyta nagrana przez Leszka Długosza z Sinfoniettą Cracovią
„Muzyka dawnych dni” to płyta nagrana przez Leszka Długosza z Sinfoniettą Cracovią Piotr Markowski
Znane piosenki w niecodziennych aranżacjach, w duecie ze śpiewaczką Joanną Freszel i z towarzyszeniem orkiestry Sinfonietta Cracovia. Krakowski bard Leszek Długosz pracuje nad płytą z okazji jubileuszu. Wydawnictwo będzie dostępne jeszcze tego lata.

FLESZ - Ile Polak musi pracować na iPhone’a?

od 16 lat

- Na płycie znajdzie się dwanaście piosenek znanych i nieznanych, większość to moje teksty, ale będą także wiersze, m.in. Piotra Ronsarda, który jest nowością dla mnie, ale też chyba czymś nowym w polskiej piosence, na płycie znajdzie się także wiersz Kazimierza Wierzyńskiego „Romans” – zapowiada Leszek Długosz.

Dziesięć piosenek Leszka Długosza to – obok klasyki utworów krakowskiego barda w nowych aranżacjach - także cztery zupełnie nowe utwory w repertuarze Długosza, są to piosenki, które wprawdzie powstały już wcześniej, ale nigdy nie zostały wykonane. Premierowym utworem jest, m.in. „Muzyka tamtych dni”, piosenka, która najprawdopodobniej, da tytuł całej płycie.

- Nie jest to materiał dobrze przyswojony, sprawdzony, ale żal mi, że te piosenki są przez życie zamknięte latami w szufladzie - wyjaśnia artysta. - Zdarzało mi się popełniać nagrania z orkiestrą, ale nie jest to moja stała współpraca, dlatego nagrywanie tej płyty to specyficzny i wymagający okres. Najistotniejsze jest jednak, że piosenki będą miały nową szatę brzmieniową, oczywiście ze wzglądu na wykonawców, ale przede wszystkim ze względu na aranżacje - piękne, interesujące i ambitne.

Partytury przygotował Andrzej Zarycki, z którym jubilata łączy przyjaźń jeszcze z czasów studenckich.

- To ciekawe przedsięwzięcie, ponieważ ja te piosenki noszę w sobie, mam je już jakoś „ułożone”, a Andrzej zaaranżował je niezależnie. To bardzo „długoszowate” utwory więc dla mnie to bardzo ciekawe doświadczenie, móc zobaczyć siebie w innym kostiumie, ale też, nie ukrywam, bywa trudne - dodaje Leszek Długosz. - Sama współpraca z Andrzejem stanowi swego rodzaju klamrę naszego życia i przyjaźni.

- Pomysłem na płytę „Muzyka tamtych dni” było połączenie krakowskich ikon: Leszka Długosza i jego poetyckiej piosenki rodem z Piwnicy pod Baranami, która stała się już wartością ponadczasową oraz Sinfonietty Cracovii. Dzięki temu połączeniu piosenki Długosza zyskały bogate symfoniczne brzmienie - mówi Jolanta Janus autorka projektu i współproducentka płyty.

Niecodziennym przedsięwzięciem było także połączenie Leszka Długosza w duecie z sopranistką Joanną Freszel, solistką Teatru Wielkiego w Warszawie, która swoją muzyczną drogę zaczynała od piosenki aktorskiej.

- Długo szukałam wokalistki, odpowiedniego sopranu, osobowości, która by współgrała nie tylko z Leszkiem Długoszem, ale też z kanwą, na jakiej powstaje ten duet - pięknym motywem miłosnym sonetu Ronsarda. Ale efekt jest wspaniały, artyści zgrali się pięknie - mówi Jolanta Janus.

- To wyjątkowy projekt, ponieważ piosenki Leszka Długosza nie były dotychczas aranżowane na tak duży skład. Utwory, które znamy w pyt i dotychczasowych wykonań, w nowej aranżacji momentami brzmią zupełnie inaczej, dostały nowe życie. Jest tu mnogość instrumentów, dopasowanie barw i polifonia, ale z szacunkiem do pierwowzoru. Z przestrzenią i dla wokalistów, i dla refleksji, z dystansem w momentach typowo instrumentalnych i przy zachowaniu charakteru piosenki aktorskiej - wyjaśnia Joanna Freszel.

W projekcie wzięło udział ponad 30 muzyków, do artystów Sinfonietty Cracovii dołączyli znani artyści Renata Żełobowska - Orzechowska pianistka kameralistka, Jacek Bylica, filharmonicy Mariusz Pędziałek, muzycy z NOSPR, a także muzycy jazzowi Tomasz Kudyk czy Jacek Królik.

Premiera płyty, planowana na przełom sierpnia i września, ma być połączona z wyjątkowym koncertem. Projekt współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, partnerem głównym jest Województwo Małopolskie, a partnerami wspierającymi m.in. Miasto Kraków, Sinfonietta Cracovia, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie i Polska Spółka Gazownictwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: „Muzyka tamtych dni”. Krakowski bard muzycznie świętuje 80. urodziny - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski