Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyka zaklęta - solo i w duecie

Marek Długopolski(DMA)
Fot. MOT
Sękowa. W kościele św. św. Filipa i Jakuba wystąpią wybitni artyści - prof. Elżbieta Stefańska, Mariko Kato i Tomasz Potaczek.

P_erfekcyjna, jedna z najlepszych w Polsce klawesynistek -_Anna Franik, dyrektor artystyczny Festiwalu „Muzyka zaklęta w drewnie”, nie kryje zachwytu brzmieniami wyczarowywanymi przez prof. Elżbietę Stefańską. W niedzielę w kościele św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej wybitnej artystce towarzyszyć będą Mariko Kato (klawesyn) oraz Tomasz Potaczek (flet).

Pierwszym nauczycielem Elżbiety Stefańskiej był tata - prof. Ludwik Stefański. Później pobierała naukę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, odbyła także kursy w Sienie i Weimarze. Nie tylko prowadzi klasę klawesynu w Akademii Muzycznej w Krakowie, ale także koncertuje na całym świecie. Wykonuje muzykę renesansową, barokową i klasyczną, nie stroni także od kompozycji XX-wiecznych. Jest córką świetnej pianistki Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego, profesora fortepianu.

Mariko Kato, choć urodziła się na Hokkaido, a studia pianistyczne odbyła w School of Music w Uozu w Japonii, potrafi świetnie wczuć się w meandry muzyki chrześcijańskiej Europy. - Niewielu jest artystów, którzy posiedli tę umiejętność. Kto nie wierzy, zapraszamy do __Sękowej - mówi z uśmiechem dyrektor Franik. Kato koncertuje zarówno na klawesynie, jak i na fortepianie - w Polsce, ale także w ojczystej Japonii, na Ukrainie, we Francji.

Prof. Stefańskiej i Kato towarzyszyć będzie brzmienie fletu Tomasza Potaczka. - Artysta jest współzałożycielem zespołu muzyki dawnej Estravaganza, a współpracuje z kapelą dworską Consortium Sedinum, Capellą Cracoviensis, Filharmonią Krakowską, Ensamble Barocum, Risonanza, a __także Intradą - przypominają organizatorzy koncertu.

A jaka jest świątynia? - To jeden z naszych najcenniejszych kościołów drewnianych. Jego klasę docenili eksperci, wpisując na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - podkreśla Paweł Mierniczak, dyrektor Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Najbardziej charakterystyczny jest pokryty gontem dach, spływający nisko, prawie do samej ziemi, otulający wybitne dzieło sztuki. Wzniesiono go w XVI stuleciu.

- W czasie I wojny światowej został mocno zdewastowany. Ukradzione z kościoła deski i belki austriaccy żołnierze wykorzystywali do budowy okopów i na opał, a w __środku urządzili stajnię dla koni - przypominają jeszcze mieszkańcy. Wyposażenie jest dość ubogie, bo i ono ucierpiało na przełomie 1914 i 1915 r. Uwagę warto więc zwrócić m.in. na późnorenesansowy ołtarz z początku XVII wieku, z wyobrażeniem św. św. Mikołaja, Benedykta i Antoniego oraz rzeźbą Zbawiciela Świata.

_- Koncert będzie niezwykłą gratką dla wielbicieli świetnej muzyki klasycznej, ale też miłośników doskonałej architektury drewnianej. W __takich miejscach muzyka brzmi inaczej, ciekawiej - _mówi Paweł Mierniczak. Koncert „Klawesyn - solo i w duecie” rozpocznie się w niedzielę o godz. 17. Wstęp wolny.

10. edycja „Muzyki zaklętej w Drewnie”

7 sierpnia, godz. 19 - Zakopane - Harenda - kościół św. Jana Apostoła i Ewangelisty - Rozalia Kierc - „...między graniami...”

7 sierpnia, godz. 17 - Kwiatoń - cerkiew św. Paraskewii (UNESCO) - Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia w Nowym Sączu - „Muzyczne inspiracje”

14 sierpnia, godz. 18 - Brunary Wyżne - cerkiew św. Michała Archanioła (UNESCO) - Angela Gaber, Susanna, Hanka Wójciak - „Siostry”

21 sierpnia, godz. 18 - Binarowa - kościół św. Michała Archanioła (UNESCO) - Apertus Quartet - „Muzyka Ziemi Obiecanej”

28 sierpnia, godz. 17 - Lipnica Murowana - kościół św. Leonarda (UNESCO) - Grzegorz Turnau, Robert Kubiszyn - „Wieczór sowich piosenek”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski