Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyka Zaklęta w Drewnie. Cracow Duo, anioły i nuty zaklęte

(DMA)
Pianista Marek Szlezer i wiolonczelista Jan Kalinowski - cello & piano duo u św. Michała Archanioła w Binarowej.

Wirtuozeria, umiłowanie polskiej muzyki, takt, ale też doskonały kontakt z sobą i słuchaczami - oto Cracow Duo. Duet ten od wielu już lat tworzą wybitni artyści - pianista Marek Szlezer i wiolonczelista Jan Kalinowski. O ich kunszcie przekonają się wszyscy, którzy w niedzielę o godz. 17 przybędą do kościoła św. Michała Archanioła w Binarowej.

- Fascynuje ich polska muzyka - mówi Anna Franik, dyrektor Festiwalu „Muzyka Zaklęta w Drewnie”. - Stąd w ich repertuarze najwybitniejsze dzieła Aleksandra Tansmana, Zygmunta Stojowskiego, Ludomira Różyckiego, a także Tadeusza Majerskiego - zaznacza. Oczywiście wykonują też utwory kompozytorów zagranicznych. Nie boją się również wyzwań, jakie niesie muzyka współczesna.

Przyjaźń od dzieciństwa
Znają się od najmłodszych lat. Studiowali m.in. w Akademii Muzycznej w Krakowie i paryskiej École Normale de Musique.

W 2001 roku połączył ich… Chopin. Wspólna przygoda artystyczna rozpoczęła się zaś od Sonaty g-moll op. 65. Przez te lata zdobyli uznanie publiczności i krytyków zarówno polskich jak i zagranicznych, a świadczą o tym świetne recenzje z całego świata. Nuty zawiodły ich nie tylko na Bliski Wschód, Kaukaz i do Gruzji, ale także do Chin, Korei, Meksyku i USA. Występowali na najbardziej prestiżowych scenach, m.in. w Seoul Arts Center w Seulu, Alfred Newman Hall w Los Angeles, a także nowojorskiej Carnegie Hall.

- Podobne rozumienie muzyki, wspólna wizja sztuki, a także imponujący warsztat instrumentalny pozwalają im na tworzenie niezwykłych interpretacji, szczerych i żywiołowych - dodaje Anna Franik. W Binarowej usłyszymy m.in. Ave Maria Piazzolli, Introdukcję i Poloneza op. 3 Chopina, Adagio i Allegro op. 70 Roberta Schumanna, Nokturn z Three Glimpses Bartosza Chajdeckiego, Farewell Marcela Chyrzyńskiego, a także Fantazję Aleksandra Tansmana.

Binarowa na UNESCO
Perłą, niezwykle rzadkiej urody, jest również świątynia w Binarowej. Kościół, wzniesiony około 1500 r., jest jednym z najwspanialszych przykładów późnogotyckiego budownictwa drewnianego w Małopolsce.

Kunszt jego budowniczych docenił świat, wpisując go w 2003 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. - Jego wnętrze to wspaniała galeria sztuki - mówi Paweł Mierniczak, dyrektor Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

- Na ścianach odnajdziemy nie tylko sceny Męki Pańskiej, Sądu Ostatecznego, ale także wyobrażenia nagłej śmierci, siedmiu sakramentów, siedmiu cnót, sposobów odkupienia siedmiu grzechów głównych, a także naukę dobrego umierania - przypominają gospodarze niezwykłego zabytku.

Kościół w Binarowej to także anioły. Są wszędzie. Jeden z nich ma nawet wąsy. - Nie można też zapomnieć o widoku XVII-wiecznego Biecza. To malowidło, jak i pozostałe, bezcenne - zaznacza Paweł Mierniczak. Unikatowe są również gotyckie rzeźby z końca XIV wieku. A przecież jest jeszcze słynący łaskami obraz Matki Bożej, dar - jak twierdzą kronikarze - króla Jana Kazimierza.

- Piękna muzyka i urocza drewniana świątynia… Czyż może być lepszy powód do wyruszenia na Szlak Architektury Drewnianej? Tylko tak poznamy niezwykłą Małopolskę - kusi Paweł Mierniczak, dyrektor MOT.

Kolejne koncerty

13 sierpnia, godz. 17
Bartne
- cerkiew greckokatolicka św. św. Kosmy i Damiana.Susanna. „Posij, że sia posij”.

20 sierpnia, godz. 18
Kwiatoń
- cerkiew greckokatolicka św. Paraskewii.Alicja Zajączkowska (harfa). „Pieśń harfy”.

27 sierpnia, godz. 16
Łosie
- cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny (koncert plenerowy).Ukraiński Chór Narodowy „Unison” z miasta Stryj.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 15

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski