Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyka Zaklęta w Drewnie. Cztery smyczki i sztuka dla dzieci

Marek Długopolski
Racławice
Racławice fot. MOT
Muzyka Zaklęta w Drewnie. Baśniowa Kapela Szafrańców w Racławicach, a w Sękowej „Kolaż na cztery smyczki” Kwartetu Galicyjskiego.

Miłośnicy Muzyki Zaklętej w Drewnie w najbliższą niedzielę będą mieli dylemat - wybrać się do Ra-cławic na spotkanie z Baśniową Kapelą czy też odbyć podróż do Sękowej, gdzie koncertował będzie Kwartet Galicyjski. Wyprawa w magiczny świat teatru rozpocznie się o godz. 12, a pierwsze zaklęte nuty popłyną o godz. 17.

Płatki nieziemskiej róży

- Baśniowa Kapela to niezwykły rodzinny duet - mówi Anna Franik, dyrektor Festiwalu „Muzyka Zaklęta w Drewnie”.- Adam i Dorota Szafrańcowie są wirtuozami słowa i muzyki. Gdy pojawiają się na „scenie”, scenografia i stroje przestają mieć znaczenie. Zaczynają grać emocje - dodaje.

Jaka jest dla nich najlepsza nagroda? - Roześmiane buzie, zapatrzone oczy, wzruszenie i radość, a niekiedy łzy. Największym naszym osiągnięciem jest harmonia z dziećmi i ich dorosłymi aniołami - przyznają zgodnie artyści. - Dziecko jest dla mnie cząstką nieba - zaznacza zaś Adam. Wspaniałym dopełnieniem słów, które popłyną w racławickiej świątyni, będzie piękna muzyka Artura Kaszowskiego.

Wydarzenie jest niezwykłe i z tego względu, że po raz pierwszy na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej zaprezentowany zostanie spektakl muzyczny dla dzieci. - O tym, że każdy jest piękny, przekonają się wszyscy, którzy w kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Racławicach zobaczą „Płatki nieziemskiej róży” - zapewnia Paweł Mierniczak, dyrektor Małopolskiej Organizacji Turys-tycznej. Mowa o Racławicach w gminie Jerzmanowice-Przeginia.

Kolaż na 4 smyczki

Martyna Bulzak, Joanna Kiełbasa, Ewa Borcz i Magdalena Sołtysiak zapraszają zaś na muzyczny „Kolaż na 4 smyczki”. A co to takiego? Dowiedzą się tego wszyscy, którzy w niedzielne popołudnie zasiądą w kościele św. św. Apostołów Filipa i Jakuba w Sękowej. To tutaj w jednej z najcenniejszych świątyń Małopolski, wpisanej na światową listę UNESCO, będzie można ocenić kunszt uroczego Kwartetu Galicyjskiego.

Studentki i absolwentki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku, Akademii Muzycznej w Krakowie, a także Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu mogą pochwalić się nie tylko bogatym, ale też mocno zróżnicowanym repertuarem.

- Muzyka klasyczna i filmowa, rozrywkowa, a także folk w nowoczesnej odsłonie, oto klimaty, które najczęściej można usłyszeć na ich koncertach - przypomina dyrektor Anna Franik. Wykonują utwory napisane w oryginale na kwartet smyczkowy - Haydna, Mozarta, Borodina - ale także świetne aranżacje najpiękniejszych utworów orkiestrowych, fortepianowych i wokalnych.

- Muzyka i drewniane perły… To najlepszy sposób na poznanie Małopolski - zaznacza dyrektor Paweł Mierniczak.

Kolejne koncerty

30 lipca, godz. 18
Chabówka - kościół Świętego Krzyża „na Obidowej”.OCTAVA ensemble, Zygmunt Magiera - kierownictwo artystyczne. „Grzegorz Gerwazy Gorczycki - Completorium & Motety”.

6 sierpnia, godz. 17
Binarowa - kościół św. Michała Archanioła.Cracow Duo - Jan Kalinowski (wiolonczela) oraz Marek Szlezer (fortepian). Koncert edukacyjny. „Memories”.

13 sierpnia, godz. 17
Bartne - cerkiew greckokatolicka św. św. Kosmy i Damiana.Susanna. „Posij, że sia posij”.

20 sierpnia, godz. 18
Kwiatoń - cerkiew greckokatolicka św. Paraskewii.Alicja Zajączkowska (harfa). „Pieśń harfy”.

27 sierpnia, godz. 16
Łosie - cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny (koncert plenerowy).Ukraiński Chór Narodowy „Unison” z miasta Stryj.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 13

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski