Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyka Zaklęta w Drewnie. Najdroższe wariacje Bacha w Mętkowie

Marek Długopolski
ARCHIWUM MOT
Najprawdopodobniej jest to najbardziej dochodowy utwór Johanna Sebastiana Bacha - tak o „Wariacjach Goldbergowskich” mówią historycy dawnej muzyki. Zamówione zostały dla hrabiego Hermana Karla von Keyserlinga, a miały być lekiem na… bezsenność.

- Mamy nadzieję, że miłośnicy dawnej muzyki nie wezmą sobie tego do serca - mówi Anna Franik, dyrektor Festiwalu „Muzyka Zaklęta w Drewnie”. W gościnnych progach kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej w Mętkowie ten piękny XVIII-wieczny utwór wykona Contra-Bass-Quartett. To zaś oznacza, że w malowniczej świątyni w niedzielę będziemy mogli podziwiać wykonawczy kunszt Krzysztofa Leksyckiego (skrzypce), Ilony Nieciąg (skrzypce), Anety Dumanowskiej (altówka) i Michała Skiby (kontrabas). Koncert rozpocznie się o godz. 17. Będzie to wersja autorska na kwartet smyczkowy Krzysztofa Leksyckiego.

A skąd dość niezwykła nazwa skoro utwór skomponował Bach? Od wykonawcy, Johanna Gottlieba Goldberga, nadwornego muzyka hrabiego Keyserlinga, także ucznia samego Bacha.

Wspomnieć wypada i o tym, że rówieśnikiem „Wariacji” jest piękna świątynia w Mętkowie. I ją wykonano w XVIII stuleciu, a na obecnym miejscu ustawiono w wieku XX. - Piękna muzyka, urocza świątynia… Czyż może być lepszy powód do wyruszenia na Szlak Architektury Drewnianej? - kusi Paweł Mierniczak, dyrektor Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski